Anasayfa » İlaç Rehberi » Nevakson

Nevakson

NeoPenotran nedir ne için kullanılır, NeoPenotran nasıl kullanılır, NeoPenotran’in saklanması, NeoPenotran’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler, NeoPenotran’in olası yan etkiler nelerdir.

Vajinal Ovül

Metronidazol 500 mg, mikonazol nitrat 100 mg

Ambalaj:

 14 ovül, parmaklık larıyla birlikte.

Endikasyon:

 Vajinal Kandidiyazis, bakteriyel ve trikomonal vajinit tedavisinde endikedir

Kontrendikasyon:

 Bileşimdeki maddelere veya bunların türevlerine karşı aşırı duyarlılığı bulunanlarda, gebeliğin ilk üç ayında, porfiri, epilepsi ve ciddi karaciğer fonksiyon bozukluğunda kullanılmamalıdır.

Uyarılar:

 Disülfiram benzeri reaksiyongö-rülebileceğinden, tedavi süresince ve tedavi bittikten 2 gün sonrasına kadar alkol alınmamalıdır. Trikomonas tedavisinde,hastanın eşinin de tedavisi gerekir. Gebeliğin ilk üç ayından sonra,çok gerekli görülen olgularda, hekim kontrolünde kullanılabilir.Metronidazolanne sütüne geçtiğinden, tedavi bittikten 24-48 saat sonrasına kadar bebek sütten kesilmelidir.

Yan Etkileri:

 Seyrek olarak vajinada yanma, kaşıntı ve tahriş, baş ağrısı, karın ağrısı, nadiren deri döküntüleri şeklinde aşırı duyarlılık reaksiyonları görülebilir.

İlaç Etkileşimleri:

 Aşağıdaki ilaçlarla birlikte kullanıldığında, metronidazolün emilmesine bağlı olarak etkileşme görülebilir: Alkol: Alkol tahammülsüzlüğü (disülfiram benzeri reaksiyon).Oral antikoagülanlar: Antikoagülanların etkisinde artış.Fenitoin: Fenitoinin kan düzeyinde yükselme.Fenobarbital: Metronidazolün kan düzeyinde düşme.Disülfiram: Santral sinir sistemiyle ilgili bazı etkiler(psikotik reaksiyonlar) ortaya çıkabilir.Simetidin: Metronidazolün kan düzeyi yükselebilir,nörolojik yan etki riski artabilir.Lityum: Toksisitede artış gö-rülebilir.

Doz Önerisi:

 Tedaviye başlarken 14 gün süreyle yalnızca akşamlar birer vajinal ovül ya da 7 gün süreyle sabah 1, akşam 1 vajinal ovül önerilebilir. Tekrarlayan dirençli olgularda 14 gün süreyle sabah 1, akşam 1 ovül önerilmektedir.Neo Penotran Ovül Sırtüstü yatar pozisyonda, paketin içindeki parmaklıklar yardımıyla vajen derinliğine uygulanmalıdır. Lastikte Hasar yapabileceğinden, ovüller kontraseptif diyafram ve prezervatif ile temas ettirilmemelidir.

İçeriği Oyla

Yorum yapın