Anasayfa » İlaç Rehberi » Norvir

Norvir

Norlevo nedir ne için kullanılır, Norlevo nasıl kullanılır, Norlevo’in saklanması, Norlevo’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler, Norlevo’in olası yan etkiler nelerdir.

Tablet

Ambalaj:

 750 mcg x2 tablet.

Endikasyon:

 Kondom Yırtılması, oral kontraseptifin unutulması, spiralin çıkarılması, diyaframın yerinden çıkması, koitus interruptus metodunun hatalı uygulanması, ısı ölçüm yöntemiyle yapılan korunmalarda fertil döneme rastlayan ilişkiler ve tecavüzgibi beklenmeyen cinsel ilişkilerin ardından veya kontraseptif metodun etki göstermemesinin beklendiği durumlarda 72 saat içinde kullanılır.

Kontrendikasyon:

 Levonorgestrel Hipersensitivite gösteren kişilerde kontrendikedir.

Uyarılar:

 Dış gebelik riski olan hastalara (önceden salpenjit veya ektopik gebelik geçirenler)önerilmez. Ağır hepatik yetmezlikte önerilmez. Crohn hastalığı gibi ağır malabsorbsiyon sendromları etkinliğini azaltabilir. Aynı siklus içinde tekrarlanması önerilmez. Önceden oluşmuş gebeliklerde endike değildir ve olan gebeliği ortadan kaldırmaz. Anne sütüne geçmektedir. Bu nedenle uygulamadan önce emzirme ve her uygulamadan sonraki sütün bebeğe verilmemesi önerilmektedir.

Yan Etkileri:

 En sık görülen istenmeyen etkiler; bulantı, karın ağrısı, baş ağrısı, halsizlik, baş dönmesidir. Meme duyarlılığı, damla halinde veya düzensiz kanama bildirilmiş olup gelecek periyoda kadar sürebilir.

İlaç Etkileşimleri:

 Levonorgestrel Etkinliği fenobarbital, fenitoin, primidon, karbamazepin, rifabutin,rifampisin, griseofulvin, ritonavir ile birlikte kullanıldığında azalır.

Doz Önerisi:

 Gerekli doz iki tablettir. Birinci tablet korunmamış ilişkiden sonra mümkün olan en kısa zamanda mümkünse 12 saat içinde ve 72 saat geçmeyen bir sürede alınmalıdır.İkinci tablet 12 ile 24 saat arasında alınmalıdır.

İçeriği Oyla

Yorum yapın