Anasayfa » İlaç Rehberi » Novantrone

Novantrone

NovoPlan nedir ne için kullanılır, NovoPlan nasıl kullanılır, NovoPlan’in saklanması, NovoPlan’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler, NovoPlan’in olası yan etkiler nelerdir.

Ampul

Metamizol

Ambalaj:

 1 g/2 mLx10 ampul.

Endikasyon:

 Şiddetli Akut ve kronik ağrılar (örn. romatizmal hastalıklardaki ağrılar,baş ve diş ağrıları, tümör ağrıları, yaralanmalar, postoperatif ağrılar); mide bağırsak kanalına, safra yollarına, böbrek ve alt idrar yollarına ait spastik kökenli, şiddetli akut ve kronik ağrılar;başka önlemlerle, örneğin soğuk nemli kompres ile düşürülemeyen yüksek ateş.

Kontrendikasyon:

 Pirazolon Alerjisi veya intoleransı (örn. metamizol, izopropil aminofenazon,propifenazon, fenazon veya fenilbutazon içeren ilaçlara aşırı duyarlılık)olan hastalarda, hepatik porfiri, doğuştan glukoz 6-fosfat dehidrogenaz eksikliği, kan diskrazileri gibi bazı metabolizma hastalıklarında kullanılmamalıdır.

Uyarılar:

 Bronş astması ve özellikle saman nezlesi şeklinde belirtilerin eşlik ettiği kronik solunum yolu enfeksiyonu olan hastalar veya çeşitli ağrı ve romatizma ilaçlarına karşı aşırı duyarlılığı (analjezik astması, analjezik intoleransı)olan kişiler dipiron kullandıkları zaman astma veya şoka maruz kalabilirler.Aynı durum, az miktarda alkol aldıkları zaman aksıran, gözleri yaşaran,yüzde şiddetli kızarmadan yakınan veya besin maddelerine, kürklere,saç boyalarına, konservasyon maddelerine karşı deri reaksiyonları,kaşıntı, ürtiker gibi aşırı duyarlılık gösteren hastalar için de geçerlidir.Gebelerde özellikle ilk 3 ay ve son 6 hafta içinde kesin bir endikasyon varsa kullanılmalıdır. Tıbbi zorunluluk olmadıkça 3 aylıktan küçük veya 5 kg’den düşük ağırlıktaki bebeklere uygulanmamalıdır. Müstahzarların Parenteral formlarının uygulanması sırasında anafilaktik şok gö-rülebilir.

Yan Etkileri:

 Şok ve agranülositoz,lökopeni, trombositopeni gibi kan tablosu bozuklukları, agranülositoz,yüksek ateş, titreme, boğaz ağrısı, yutma güçlüğü, ağız burun boğaz genitalve anal bölgelerde enflamatuar lezyonlar gibi belirtilerle ortaya çıkabilir.

İlaç Etkileşimleri:

 Siklosporinile kullanıldığında siklosporin düzeylerini düşürebilir. Dipiron Ve alkol birbirlerinin etkilerini artırırlar.

Doz Önerisi:

 Erişkinlerde hafif ve kronik olgularda günde 2-3 kez 1 Ampul IM veya IV olarak; şiddetli ağrılarda (koliklerde)günde 1-2 kez 2 Ampul yavaş IV olarak uygulanır.

İçeriği Oyla

Yorum yapın