Anasayfa » İlaç Rehberi » Novesin

Novesin

Novosef nedir ne için kullanılır, Novosef nasıl kullanılır, Novosef’in saklanması, Novosef’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler, Novosef’in olası yan etkiler nelerdir.

Flakon IM, IV

Seftriakson disodyum

Ambalaj:

 0.5 g IM 1 flakon ve 2 mL’lik %1 lidokain ampül

: : 1 g IM 1 flakon ve 3.5 mL’lik %1 lidokain ampül

: : 0.5 g IV x 1 Flakon ve 5 mL’lik çözücü su Ampulü

: : 1 g IV x 1 Flakon ve 10 mL’lik çözücü su Ampulü.

Endikasyon:

 Duyarlı Bakterilerin yol açtığı sepsis, menenjit, dissemine Lyme borreliosis’i,abdominal enfeksiyonlar (peritonit, safra ve gastrointestinal sistem enfeksiyonları), kemik, eklem, yumuşak doku, cilt ve yara enfeksiyonları,solunum yolları enfeksiyonları, özellikle pnömoni, kulak burun boğaz enfeksiyonları, akut bakteriyel komplike olmayan otitis media, gonore dahil olmak üzere genital enfeksiyonlar, preoperatif enfeksiyon profilaksisinde endikedir.

Kontrendikasyon:

 Sefalosporinlere Karşı aşırı duyarlılığı olanlarda kontrendikedir.

Uyarılar:

 Penisilinlerle sefalosporinler arasında çaprazduyarlık nedeniyle, penisiline aşırı duyarlı olduğu bilinenlerde uygulanırkendikkatli olunmalıdır. Karaciğer ve böbrek işlev bozukluklarındaherhangi bir doz ayarlamasının gerekli olmadığı, ancak bu grup hastalardaolası bir birikimi önlemek amacıyla günde 2 gramın aşılmaması önerilir.Gebelerde kesin gerekmedikçe kullanılması önerilmez. Seftriakson Anne sütüne geçer; emziren kadınlarda kesin gerekmedikçe uygulanması önerilir.

Yan Etkileri:

 Enjeksiyon Bölgesinde ağrı, ciltte kızarıklık, pruritus, diyare, bulantı,kusma, eozinofili, trombositoz, lökopeni, SGOT ve SGPT’de yükselme gibi yan etkiler görülebilir.

İlaç Etkileşimleri:

 Amsakrin,vankomisin, flukonazol ve aminoglikozidlerle geçimsizdir. Total beslenme solüsyonları ve ayrıca Ringer solüsyonu gibi kalsiyum içeren solüsyonlar ve vankomisin ile birlikte enjeksiyonunda geçimsizlik söz konusudur.

Doz Önerisi:

 erişkinler: Enfeksiyonun türüne ve ağırlığına göre,günde 1-2 g Novosef tek doz olarak ya da iki eşit parçaya bölünerek aşağıda tarif edildiği gibi hazırlanır. Günlük toplam doz 4 gramı geçmemelidir. Komplikasyonsuz gonore tedavisinde, tek doz 250 mg Novosef genellikle yeterli tedaviyi sağlar.Cerrahi profilaksisinde, ameliyattan 0.5-2 saat önce 1 g Novosef uygulanması (tek doz) önerilir.Çocuklar: Menenjit: Menenjit tedavisinde günlük doz, kg başına 100 mg üzerinden hesaplanır ve bulunan miktar tek doz olarak ya da iki eşit parçaya bölünerek 12 saat arayla uygulanır.Günlük toplam doz 4 gramı geçmemelidir. Diğer enfeksiyonlar: Günlük Doz, kg başına 50-75 mg üzerinden hesaplanır ve bulunan miktar tekdoz olarak ya da iki eşit parçaya bölünerek 12 saat arayla uygulanır.Günlük toplam doz 2 gramı geçmemelidir. Genel olarak Novosef tedavisinin, klinik belirtileri kaybolmasından sonra 2 gün daha sürdürülmesi gerekir. Enfeksiyonların Çoğunda 14 günlük bir tedavi yeterlidir, ancak ağır ve komplikasyonlu enfeksiyonlarda daha uzun süreli tedaviler gerekli olabilir.Streptococcus pyogenes enfeksiyonlarında tedavi en az 10 gün sürdürülmesi önerilir.

İçeriği Oyla

Yorum yapın