Anasayfa » İlaç Rehberi » NutraTat

NutraTat

Nurofen nedir ne için kullanılır, Nurofen nasıl kullanılır, Nurofen’in saklanması, Nurofen’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler, Nurofen’in olası yan etkiler nelerdir.

Draje

İbuprofen

Ambalaj:

 200mgx20 draje.

Endikasyon:

 Romatoidartrit, osteoartrit, ankilozan spondilit ve diğer nonromatoid (seronegatif)artropatilerin tedavisinde endikedir.

Kontrendikasyon:

 İbuprofene Karşı aşırı duyarlılığı olanlarda ve Aspirin ile diğer nonsteroidal antienflamatuvar ajanlara karşı bronkospastik, anjiyoödem, burun polibi sendromu şeklinde reaksiyon gösteren kişilerde kontrendikedir.Ciddi gastrointestinal kanama ve peptik ülser rahatsızlığı öyküsü bulunanlara verilmemelidir.

Uyarılar:

 İbuprofen kullanımı sırasında görmede bulanıklık, skotomada ve renk belirlemesinde karışıklık görüldüğünde tedaviye son verilmeli ve hasta göz hekimi tarafından kontrol edilmelidir. Gebelikte, mümkünse, ibuprofen uygulamasından kaçınılmalıdır.Gebeliğin geç dönemlerinde uygulanmasından kaçınılmalıdır.Anne sütünde çok düşük konsantrasyonlarda bulunmaktadır ve emzirilen çocuklarda olumsuz etki beklenmez.

Yan Etkileri:

 Nadiren Ciltte kızarıklık, deri döküntüsü ve ödem gibi alerjik reaksiyonlar ve görme bozukluğuna neden olduğuna dair raporlar vardır. Renal Papiler nekroz, kardiyovasküler aritmi, dispepsi, gastrointestinal intolerans, kanama, trombositopeni, işitme kaybı görülebilir.

İlaç Etkileşimleri:

 Tiyazit grubu diüretik kullanan hastalara dikkatle uygulanmalıdır. Kumarin tipi antikoagülanlar ile birlikte kullanıldığında etkileşme olabileceğinden dikkat edilmelidir.

Doz Önerisi:

 Günlük doz 3-4×1 drajedir. Maksimum günlük doz 2.4g’dir.

İçeriği Oyla

Yorum yapın