Anasayfa » İlaç Rehberi » Otacı Echinacea

Otacı Echinacea

Otrivine nedir ne için kullanılır, Otrivine nasıl kullanılır, Otrivine’in saklanması, Otrivine’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler, Otrivine’in olası yan etkiler nelerdir.

Sprey

Ksilometazolin HCl

Ambalaj:

 1 mg/mL x 10 mL’lik şişe.

Endikasyon:

 Çeşitli Nedenlere bağlı soğuk algınlığında, paranazal sinüs hastalıklarında sekresyonun drenajına yardımcı olarak, orta kulak iltihabında nazofarenks mukozasının dekonjesyonu için yardımcı tedavi olarak ve rinoskopi kolaylaştırmak için de kullanılır.

Kontrendikasyon:

 Post Transsfenoidal Hipofizektomi durumlarında (veya dura materi ilgilendiren transnazal veya transoral cerrahi girişimden sonra) ve ksilometazolin karşı aşırı duyarlılığı olanlarda kullanılmamalıdır.

Uyarılar:

 3 günden uzun süre kullanılmamalıdır.Koroner arter hastalığı, anjina dahil kalp hastalıkları, hipertansiyon,diabetes mellitus, hipertiroidizm gibi hastalıkları olan ve dar açılı glokoma predispozan olanlarda ilaç yarar/risk oranı değerlendirilerek uygulanmalıdır. Gebelik sırasında kullanılmamalıdır.

Yan Etkileri:

 Burun ve boğazda yanma hissi, irritasyon, bulantı, baş ağrısı ve burun mukozasında kuruluk ara sıra karşılaşılan yan etkilerdir. Çok nadir olarak sistemik alerjik reaksiyonlar veya geçici görme bozuklukları kaydedilmiştir.

İlaç Etkileşimleri:

 Sistemik etkilerinin, trisiklik veyatetrasiklik antidepresanlarla birlikte kullanıldığında, özellikle doz aşımı söz konusu olduğunda şiddetlenme olasılığı göz önünde bulundurulmalıdır.

Doz Önerisi:

 Otrivine Burun Spreyi: Yalnız yetişkinler ve 12 yaşından büyük çocuklar-da kullanılabilir. Her bir burun deliğine birer kez püskürtülür.Günde toplam 4 uygulama genellikle yeterlidir.

Otrivine Pediatrik Damla: Bebeklerde ve 6 yaşına kadar olan çocuklarda genellikle günde 1-2 kez, her bir burun deliğine 1-2 damla uygulamak yeterlidir. Günde toplam 3 kereden fazla uygulama yapılmamalıdır.

Otrivine Pediatrik Burun Spreyi: Bebekler ve 6 yaşına kadar olan çocuklarda, her bir burun deliğine günde 1 ya da 2 kez (her 8-10 saatte bir) 1 uygulama genellikle yeterlidir. Günlük toplam uygulama sayısı üçü geçmemelidir.

Otrivine Menthol Burun Spreyi: 12 yaşından büyüklerde ve yetişkinlerde, günde 3-4 kez her bir burun deliğine 1 püskürtme önerilir.

İçeriği Oyla

Yorum yapın