Anasayfa » Genel » Otomobil alacaklara kötü haber! Otomobil fiyatlarına enerji zammı yolda

Otomobil alacaklara kötü haber! Otomobil fiyatlarına enerji zammı yolda

Otomobil fiyatlarına enerji zammı yolda. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) sanayide kullanılan elektriğe yüzde 50.8, BOTAŞ’ın sanayide kullanılan doğalgaza yüzde 49.5 zam açıklaması, otomobil fiyatlarına yansıyacağı düşünülüyor. 

Otomobil alacaklara kötü haber! Otomobil fiyatlarına enerji zammı yolda

BİRKAÇ AY İÇERİSİNDE FİYATLARA YANSIR 

Dünya’dan Aysel Yücel’e konuşan Hyundai yetkilileri, enerji zamlarının birkaç ay içerisinde fiyatlara yansıtılmasının kaçınılmaz olduğunu ifade ederek, “Çünkü birim maliyeti üzerinden kâr dengesi de göz önünde olduğundan mutlaka fiyatlarda değişkenlik oluyor. Özellikle iç pazar daha çok etkileniyor. İhracatta eşit şartlarda fiyat politikası gözetildiğinden tüm markalarda benzer fiyatlandırma yapılıyor. İhracat genellikle Euro üzerinden olduğundan iç pazara nazaran sanayideki artışın etkileri daha düşük. Ama yurt dışına da zamlı gidiyor” açıklamasını yaptı.

SON İKİ YILDA YÜZDE 200’ÜN ÜZERİNDE ARTTI

Pandemi ve Rusya-Ukrayna savaşının etkisiyle tüm dünyada artan sanayi üretim maliyetleri, otomobil fiyatlarını yukarı çekmeye devam ediyor. Türkiye’de ise fiyatlar kurdaki yükseliş ve vergi sistemine bağlı olarak çok daha hızlı yükseliyor. Sadece son iki yılda Türkiye’de otomobil fiyatları yüzde 200’ün üzerinde arttı. Şimdi ise kur ve enflasyondan bağımsız olarak sadece son yapılan enerji zammından kaynaklı yeni fiyat artışları yolda. Bu durum artan fiyatlar ve krediye erişimde yaşanan zorluklar nedeniyle ağustos ayında yüzde 17 daralma yaşayan otomotiv pazarında, talebi daha da baskılayacak.

İçeriği Oyla

Yorum yapın