Anasayfa » Genel » Patlıcanlı Etli Perde Pilavı! Bunu Yapan Kayınvalide Geline Gözdağı Veriyor

Patlıcanlı Etli Perde Pilavı! Bunu Yapan Kayınvalide Geline Gözdağı Veriyor

Perde pilavı şekli ve görseli ile muhteşem bir sunum sergiliyor. Ayrıca leziz bir tada sahip olması da kendisini vazgeçilmez yapıyor. Uzun patlıcandan yapılan bu ana yemek tencerede de fırında kek kalıbında da pişiriliyor. Ayrıca üzerindeki etli harçta vitamin yönünden zenginleştiriyor. Patlıcanlar alacalı soyularak uzun uzun ve ince kesiliyor. Kızartıldıktan sonra tencerenin veya kalıbın etrafına uçları dışarda kalacak şekilde diziliyor.

Dizilirken kalıbın en altındaki orta yerde boşluk bırakılır. Zira hazırlanan etli harç oradan görünerek daha hoş bir görüntü oluşturuyor. Üzerine kavrulan pirinç de eklenerek patlıcanlar pirincin üzerine doğru kapatılır. Sonrasında et suyu ile karışık suda dökülerek suyunu çekene kadar pişirilir. 

Gerekli Malzeme Listesi 

2 su bardağı pirinç  250 Gr kuşbaşı 1 adet soğan 3 diş sarımsak  2 adet kapya biber 2 adet yeşilbiber 1 yemek kaşığı salça 1 tatlı kaşığı tuz, karabiber, kekik  3 yemek kaşığı tereyağı 3 yemek kaşığı sıvıyağ  Patlıcanları kızartmak için sıvıyağ 

 

Hazırlanan Malzemelerin Dizilişi 

En alt kata dizilen patlıcanların ortasına etli harç serilir. Kavrulan pirinçler de onun üstüne eklenerek düzleştirilir. Patlıcanları kapatarak sıcak et suyu ya da karışık su eklenir ve çekene kadar pişirilir. 

Etli Harç Nasıl Hazırlanır

Kuşbaşı et haşlanarak suyun pilav da kullanılmak üzere ayrılır sonrasında kavrulan soğan sarımsak ve biberlerin üzerine salçayı ekledikten sonra etler de konulur. İyice karıştırılır ve baharatlar eklenir. 

Patlıcanlı Etli Perde Pilavı! Bunu Yapan Kayınvalide Geline Gözdağı Veriyor

Yemeğin Servis Edilişi 

Kalıpta ya da tencerede pişirilen yemek ilk sıcaklığı geçtikten sonra servis tabağına ters çevrilir. Bir bütün olarak sofraya konulduktan sonra herkes bıçak ve servis kaşığı yardımıyla tabağına dilediği kadar alabilir. Şık sunumu ile sofraların vazgeçilmez tarifleri arasında yer alacaktır.

İçeriği Oyla

Yorum yapın