Anasayfa » İlaç Rehberi » Pedimat

Pedimat

Pedilin nedir ne için kullanılır, Pedilin nasıl kullanılır, Pedilin’in saklanması, Pedilin’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler, Pedilin’in olası yan etkiler nelerdir.

Şurup

Difenhidramin HCl 14 mg, amonyum klorür 120 mg

Ambalaj:

 125 mL’lik şişe.

Endikasyon:

 Soğuk algınlığı ve gribal durumlarda görülen boğaz ve bronşiyal irritasyon sonucu ortaya çıkan öksürüklerde kullanılır.

Kontrendikasyon:

 Bileşimdeki Maddelerden herhangi birine karşı önceden oluşmuş aşırı duyarlı durumlarında kontrendikedir. MAO inhibitörü alanlar, dar açılı glokomlu hastalar, prostat hipertrofisi olanlar, astım nöbeti geçiren hastalar ile 1 yaşından küçük bebeklerde kullanılmamalıdır. Amonyum Tuzları karaciğer veya böbrek fonksiyon bozukluğunda kontrendikedir.

Uyarılar:

 Motorlu araç ve makine kullananlara uygulandığında,difenhidraminin dikkat ve refleks kaybı oluşturabileceği unutulmamalıdır.Trankilizanlar, hipnotik ilaçlar ve alkol ile birlikte kullanıldığında,depresif etkinin artabileceği göz önüne alınmalıdır. Gebeler ve emziren anneler tarafından kullanılması önerilmez.

Yan Etkileri:

 En sık görülen yan etkileri sedasyon, uyku hali, baş dönmesi, koordinasyon bozuklukları,bronşiyal sekresyon kıvamının artışı, epigastrik distres, idrarretansiyonu, hipotansiyon, baş ağrısı, palpitasyon, ürtiker, fotosensitivite,aşırı terleme, ağız burun boğaz kuruluğu dur. Çocuklarda yüksek dozda kullanıldığında, eksitasyon ve bulantı gö-rülebilir de, ilacın kesilmesiyle ortadan kalkar.

Doz Önerisi:

 Günlük doz erişkinler için 2-3 saatte bir 1-2 ölçek;6-12 yaş arası çocuklar için 3-4 saatte bir 1 ölçek; 1-5 yaş arası çocuklar için 3-4 saatte bir ½ ölçektir.

İçeriği Oyla

Yorum yapın