Anasayfa » İlaç Rehberi » Peflacine

Peflacine

Pedrin nedir ne için kullanılır, Pedrin nasıl kullanılır, Pedrin’in saklanması, Pedrin’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler, Pedrin’in olası yan etkiler nelerdir.

Şurup

Gliseril gayakolat 100 mg, efedrin 15 mg/5 mL

Ambalaj:

 100 mL’lik şişe

Endikasyon:

 Hafif ve orta dereceli bronşiyal astım, alerjik astım,kronik bronşit, ameliyat sonrası bronkospazm, amfizem, korpulmonole gibi bronşdilatasyonu ve ekspektorasyona gereksinim duyulan solunum yolurahatsızlıklarındaki öksürük ile sigara içenlerin tahriş öksürüklerinin giderilmesinde kullanılır.

Kontrendikasyon:

 Bileşimdeki maddelerden herhangi birine karşı aşırı duyarlılığı olanlarda kontrendikedir. Ağır hipertansiyon ve ciddi koroner arter hastalığı olanlara verilmemelidir.Gebelerde ve emzirenlere verilmemelidir.

Uyarılar:

 Uyuma zorluğu bulunanlar, gece kullanmaktan kaçınmalıdır.

Yan Etkileri:

 Yüksek dozlarda alındığında kusma, bulantı, diyare, baş ağrısı, sancılı idrara çıkma,sinirlilik, uyuyamama, deri döküntüsü görülebilir. Doz azaltıldığında budurumlar ortadan kalkar.

İlaç Etkileşimleri:

 MAO inhibitörleri ile birlikte kullanılmamalıdır.

Doz Önerisi:

 Büyüklerde günde 3-4 kez 1.5 ölçek, maksimum 10 ölçek; 6-12 yaş arası çocuklarda günde 3-4 kez 3/4 ölçek, maksimum 5 ölçek; 2-6 yaş arası çocuklarda günde 3-4 kez ¼ ölçek önerilir, maksimum 2 mg/kg. Yemeklerden sonra alınmalı, dozlar arasındaki süre 4 saatten az olmamalıdır.

İçeriği Oyla

Yorum yapın