Anasayfa » İlaç Rehberi » Polimisin

Polimisin

Pofol nedir ne için kullanılır, Pofol nasıl kullanılır, Pofol’in saklanması, Pofol’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler, Pofol’in olası yan etkiler nelerdir.

Enjektabl Emülsiyon IV

Propofol

Ambalaj:

 200 mg/20mLx5 Ampul.

End.:

 Anestezi İndüksiyonunda ve sürdürülmesinde veya mekanik ventilasyon sırasında sürekli sedasyon sağlamak amacıyla kullanılır.

Kontrendikasyon:

 Propofol Karşı aşırı duyarlılığı olanlarda ya da genel anestezinin veya sedasyonun sakıncalı olduğu hastalarda, 3 yaşından küçük çocuklarda, gebelikte,obstetrik anestezide ve 16 yaşından küçük çocuklardaki sedasyondakontrendikedir.

Uyarılar:

 Propofol epileptik bir hastaya uygulandığında konvülziyon riski olabilir. Kalp, solunum, böbrek yada karaciğer bozukluğu olanlara ya da hipovolemik ya da fiziksel durumu iyi olmayan hastalara uygulanırken tedbirli olunmalıdır.Araba ve makine kullanımı yeteneğini bozar.

Yan Etkileri:

 Hipotansiyon Ve geçici apne; konvülsiyon ve opistotonus da dahil olmak üzere epileptiform hareketler; uyanma döneminde bulantı, kusma ve baş ağrısı; çok seyrekolarak bronkospazm, eritem ve hipotansiyonu da içeren bir anafilaktik tablo; postoperatif ateş ve seksüel disinhibisyon gö-rülebilir.

İlaç Etkileşimleri:

 Morfin, meperidin ve fentanil gibi narkotikler ve opioid sedatif kombinasyonları(benzodiazepinler, barbitüratlar, kloral hidrat, droperidol vs.) ile etkileşir.

Doz Önerisi:

 Propofolün dozajı ve uygulanma hızı, klinik önemi olan faktörler ve bu arada indüksiyondan önce ve birlikte kullanılan ilaçlar, hastanın yaşı, ASA fiziksel sınıfı ve hastanın düşkünlük derecesi gibi faktörlere göre istenen etki elde edilecek şekilde bireyselleştirilmiş ve titre edilmelidir.

İçeriği Oyla

Yorum yapın