Anasayfa » Genel » Püf noktalarıyla evde salça yapımı! Evde salça nasıl yapılır?

Püf noktalarıyla evde salça yapımı! Evde salça nasıl yapılır?

Yaz mevsiminin lezzetli biberleri ve domateslerini kışa saklayarak enfes tariflerde kullanmak için yapılacak en pratik çözümlerden biri olan salçanın yapımından haberimizde yer verdik.

Domates Salçası Malzemeleri

20 kilo domates 

200 gram kaya tuzu

Yarım çay bardağı zeytinyağı

Domates salçası nasıl yapılır?

Domatesler bol su ile yıkanarak, yeşil kısımları ayıklanır.  İrice doğranarak aralarına kaya tuzu eklenir. Kat kat dizildikten sonra bir kaba konularak 6-8 saat kadar dinlendirilir.

Bekletilen domateslerin altındaki tuzlu su süzülür, domatesler elle sıkılarak karıştırılır ve yine 2 3 saat bekletilir. Bu aşamada domatesler özünü iyice bırakır. 

Bir kevgir ya da süzgeç yardımı ile domatesleri ovarak süzülür, süzgeç üzerinde biriken çekirdek ve posası atılır. Bu aşama da domateslerin tadına bakılarak kaya tuzu ilave edilir. 

Posalarından arındırılan domatesler tencereye alınarak ocağa alınır . Tahta kaşıkla karıştırılarak pişirmeye başlanır. Dibini tutmaması için sık sık karıştırmakta fayda vardır. 

Kıvam alarak püre haline gelen domatesler kavanozlara konularak kapağı sıkıca kapatılır. Ardından ters çevirilerek bi gece bekletilir. 

İçeriği Oyla

Yorum yapın