Anasayfa » Genel » Renault, efsanevi otomobil modelini yenileyerek görücüye çıkardı! Adeta yarış arabası

Renault, efsanevi otomobil modelini yenileyerek görücüye çıkardı! Adeta yarış arabası

Fransız otomobil devi Renault, 1980’lere damga vuran Reanult 5 modeli yenilerek görücüye çıkarıyor.

Renault, efsanevi otomobil modelini yenileyerek görücüye çıkardı! Adeta yarış arabası

GÜNÜMÜZ ŞARTLARINA UYGUN, TAMAMEN ELEKTRİKLİ 

Renault, Turbo ve Turbo 2’nin izinden giderek Turbo 3E’yi günümüz şartlarına uygun olarak tamamen elektrikli olarak tasarladı. Motoru tamamen yenileyen Renault, 80’lerin retro tasarımına sadık kaldı. Otomobil tutkunlarının kısa sürede ilgisini çeken araçta 375 beygir motor yer alıyor.

Renault, efsanevi otomobil modelini yenileyerek görücüye çıkardı! Adeta yarış arabası - Resim : 2

ADETA BİR YARIŞ AOTOMOBİLİ 

Renault’nun retro tasarımını taşıyan Turbo 3E motor olarak günümüz şartlarına ayak uydurabilecek bir performans veriyor. Aracın 0-100 km hızı 3 saniye olarak açıklandı. 375 beygir tam elektrikli motor 700 Nm tork güç üretiyor.

Renault, efsanevi otomobil modelini yenileyerek görücüye çıkardı! Adeta yarış arabası - Resim : 3

Renault R5 Turbo 3E, 19 inç ön ve 20 inç arka tekerleklere sahip. Araç bataryasız olarak 980 kilogram ağırlığında iken 520 kg batarya ile birlikte toplamda 1.500 kg bir ağırlığa sahip. Aracın bataryası 380V/32A şarj cihazıyla yaklaşık iki saat tamamen doluyor. Borulu bir şasi üzerine inşa edilen elektrikli konsept, FIA onaylı devrilme çubuklarına ve temel dik el freni koluyla tamamlanan özel bir drift moduna sahip.

PARİS OTOMOBİL FUARINDA SERGİLENECEK, SERİ ÜRETİME GEÇİLMEYECEK

Renault, önümüzdeki ay 2022 Paris Otomobil Fuarı’nda R5 Turbo 3E’yi sergileyecek. Konsepti üretime sokmak için herhangi bir plan bulunmamakla birlikte, şirketin performans bölümü Alpine, elektrikli Renault 5’in sportif bir türevi üzerinde çalışıyor.

Renault, efsanevi otomobil modelini yenileyerek görücüye çıkardı! Adeta yarış arabası - Resim : 4

GEÇMİŞ DÖNEMİN RETRO TARZI, GÜNÜMÜZE AYAK UYDUYOR

Aracın tasarımı ve Renault tarafından paylaşılan fotoğraflar bir araba yarışından alınmış kadar güzel ve dikkat çekici duruyor. Otomobil tutkunları, 1980’lerin retro yapısını taşıyan ancak günümüz şartlarına uygun olarak üretilmiş güçlü motora sahip R5 Turbo 3E’ye hayran kalmış durumda.

 

İçeriği Oyla

Yorum yapın