Anasayfa » Genel » Sakın çöpe atmayın! İbn-i Sina’dan şifa deposu çay tarifi: Kavun kabuğundan çay tarifi

Sakın çöpe atmayın! İbn-i Sina’dan şifa deposu çay tarifi: Kavun kabuğundan çay tarifi

Yaz aylarının en sevilen meylerinden olan kavun, sodyum, potasyum, magnezyum ve demir bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Kabakgillere bağlı olan kavun içeriği sulu ve etli bir meyveye sahip. Dış yüzeyindeki kabuğun yetiştiği toprağa bağlı kalınlığı değişir. Kavunun ana yurdu Orta Asya ve İran’dır. Ülkemizde de Van ve Manisa gibi şehirlerde yetişir. Kavundan yemek, reçel ve tatlı yapılır. Kavun özellikle Orta Asya’da başlayıp Osmanlı saraylarındaki sultanların güzellik malzemesi olmuştur. Uzmanlar kavunun kabuklarının da kavun kadar fayda sağladığını vurguluyor.

Nefis aromasıyla sıkça tercih edilen kavun, adeta bir vitamin deposu. Uzmanlar kavunun içeriğinde bulunan sodyum, potasyum, demir ve magnezyum kabuklarında da bulunduğuna ve mutlaka tüketilmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Tıbbın babası olarak bilinen İbn-i Sina, kavun kabuklarının cilt hastalıklarını gidermede inanılmaz etkileri bulunduğunu ve daha birçok hastalıkları önlemede şifa deposu olduğunu belirtiyor.

KAVUN KABUĞUNUN ÇAYI TARİFİ VE FAYDALARI 

Kavun kabuklarını 5 dakika kadar kaynattıktan sonra gargara yaparak diş ve diş eti temizliği yapılabilir.

Çay gibi demlenen kavun kabuklarını saç diplerinize uygulayarak dökülmeyi azaltabilirsiniz.

Demlediğiniz kavun çayını pamuk yardımıyyla cildinize uygulayarak tonik gibi kullanabilirsiniz.

Aç karna içilen kavun çayı metabolizmayı harekete geçirerek yağ yakımını hızlandırır, ödem ve şişkinliğe iyi gelir.

Kavun suyu aynı zamanda böbrek taşlarını yok ediyor, sedef ve egzamayı da önlüyor

Kavun kabuğu suyu nasıl yapılır?

Kavun kabuklarını 5 dakika kadar kaynattıktan sonra gargara yaparak diş ve diş eti temizliği yapılabilir. Çay gibi demlenen kavun kabuklarını saç diplerinize uygulayarak dökülmeyi azaltabilirsiniz. Demlediğiniz kavun çayını pamuk yardımıyyla cildinize uygulayarak tonik gibi kullanabilirsiniz.

İçeriği Oyla

Yorum yapın