Anasayfa » Genel » Şanlıurfa ve Adana arasındaki ‘kebap’ rekabeti yeniden alevlendi

Şanlıurfa ve Adana arasındaki ‘kebap’ rekabeti yeniden alevlendi

Türkiye’nin en sevilen ve bilinen lezzetlerinden olan kebap, hem turistlerin hem de vatandaşların vazgeçilmezi olmaya devam ediyor. Yemek kültürüyle ön plana çıkan ve kendine özgü lezzetleriyle tanınan Adana’da kentin simge yemeklerinden olan Adana kebabı, 2005 yılında tescillendi ve coğrafi işaret aldı. Bunun yanı sıra yine et yemekleriyle ünlü olan Şanlıurfa’da 5 et yemeği coğrafi işaret alarak tescillenip, listedeki yerini aldı. 

Yaygın olarak acılısına ‘Adana kebabı’, acısızına ise ‘Urfa kebabı’ denilen lezzet, son zamanlarda adını aldığı iki il arasında anlaşmazlığa yol açtı. Adana ve Şanlıurfa’daki kebap ustaları arasında çıkan anlaşmazlıkta taraflar, en lezzetli kebabı kendilerinin yaptığını ifade etti. Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Selçuk Karakuş’un Şanlıurfa’nın 5 tescilli yemeğiyle bu konuda birinci olduğunu ve en lezzetli kebabın bu kentte yeneceği açıklamasıyla birlikte Adanalı ve Şanlıurfalı kebapçılar arasında tartışma yeniden alevlenmiş oldu. 

Şanlıurfa’da sofların baş tacı ve vazgeçilmezi olan kebap, ustaların hünerli elleriyle özenle hazırlanarak servis ediliyor. Şanlıurfalı kebap ustaları, kuzu etinden yapılan ve baharat eklenmeden sadece tuz ile yoğrulup servis edilen kebabın, sadece Adana değil, Türkiye’nin her ilinde yapılandan daha lezzetli olduğunu savunuyor. Ustalar, közde pişirilerek hazırlanan Urfa kebabını her zaman savunacaklarını ifade ederek, rakip illerin ustalarına meydan okuyor. Adanalı meslektaşlarına ‘hodri meydan’ diyen Şanlıurfalı ustalar, Adana kebabının içerisine katkı maddeleri konulduğunu, Urfa kebabının ise sadece tuz eklenerek pişirildiğini söyledi. 

Kebabı daha lezzetli yaptığını iddia eden Adanalı ve diğer kebapçılara meydan okuyan Şanlıurfalı kebapçılar, “Her türlü yarışmaya hazırız. Kebabın diyarı Şanlıurfa’dır, rakip tanımayız” dedi. Karakuş’un açıklamalarının üzücü olduğunu kaydeden Adana Kebapçılar  ve Lokantacılar Esnaf Odası Başkanı Şefik Aslan ise Adana kebabının diğer kebap türleriyle kıyaslanmaması gerektiğini ve bu tür açıklamaların maksadını aştığını belirtti. Adanalı kebapçı ustası Yaşar Aydın ise yurt içi ve yurt dışından binlerce insanın kebap yemek için Adana’ya akın ettiğini, bu tür lezzet kıyaslamalarının doğru olmadığını söyledi.

İçeriği Oyla

Yorum yapın