Anasayfa » Genel » TESK Başkanından ticari araçlar için tek seferlik ÖTV indirimi talebi! ÖTV indirimi gelecek mi?

TESK Başkanından ticari araçlar için tek seferlik ÖTV indirimi talebi! ÖTV indirimi gelecek mi?

ÖTV indirimi ile alakalı gelişmeler vatandaşlar tarafından merakla araştırılıyor. Vatandaş ve sektör yetkilileri indirim haberini beklerken otomobil satışlarındaki düşüşte sektörü tedirgin ediyor. 

Yüzde 45 ÖTV’ye tabi bir otomobilin bugünkü ÖTV oranı yüzde 80 olması nedeniyle otomobil fiyatları cep yakmaya başladı. Peki, ÖTV indirimi gelir mi? Otomobillere ÖTV indirimi gelecek mi?

TESK Başkanından ticari araçlar için tek seferlik ÖTV indirimi talebi! ÖTV indirimi gelecek mi?

TİCARİ ARAÇLAR İÇİN ÖTV İNDİRİMİ TALEBİ 

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) ticari araçlar için ÖTV indirimi talep etti. TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yazılı açıklamasında, ulaşım sektöründeki esnafın sorunlarına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Palandöken, yazılı açıklamasında, ulaşım sektöründeki esnafın sorunlarına ilişkin değerlendirmede bulundu.

TESK Başkanından ticari araçlar için tek seferlik ÖTV indirimi talebi! ÖTV indirimi gelecek mi? - Resim : 2

Sektörde faaliyet gösteren esnaf için ticari araçlarda bir defaya mahsus ÖTV indirimi yapılmasını talep eden Palandöken, “Otomobildeki kur artışı yüzde 100’ün üzerinde. Bu durumda daha önce yüzde 45 ÖTV’ye tabi bir otomobilin bugünkü ÖTV oranı yüzde 80 oldu. Daha da ötesi, vergisiz fiyatı 200 bin liranın altında otomobil kalmadığı için en düşük ÖTV oranı yüzde 80’e çıktı. Bu da araç fiyatlarının ekstra artmasına sebep oluyor. 2015’te olduğu gibi ticari araçlar için yeniden bir defaya mahsus ÖTV indirimi getirilmeli.” ifadelerini kullandı.

Palandöken, araç fiyatlarının yükselmesi sebebiyle son dönemde zorunlu trafik sigortası ve kasko primlerinde aşırı yükseliş yaşandığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“ÖTV matrahı güncellenmediği için araçların ÖTV oranları ve dolayısıyla satış fiyatları 3 kat arttı. Sigortasızlığın önüne geçmek ve piyasaların canlanması için bir defaya mahsus ÖTV oranları sıfırlanmalı ve yine ÖTV oranlarının eski seviyesine dönmesi için matrah güncellemesi yapılmalı.”

VATANDAŞIN ÖTV BEKLENTİSİ SÜRÜYOR

Ağustos ayında ikinci el otomobillere getirilen 6 ay ve 6 bin kilometre sınırı, yatırım amaçlı alımların önünü kesmiş olsa da, bu sefer de artan fiyatlar yüzünden aylardır bayilerde araç bulamayanların sıfır otomobile erişimi zorlaştı. 

Araç alımlarında BDDK’nın getirdiği kredi sınırı ve kredilere erişimde yaşanan sıkıntılar da otomobil alımını zorlaştıran diğer etkenler arasında.

Bu sebepler tüketicinin ÖTV güncellemesi ile fiyatların düşeceği ve otomobile erişimin kolaylaşacağı yönünde bir beklenti içerisine girmesine yol açtı.

İçeriği Oyla

Yorum yapın