Anasayfa » Genel » “Ton balıklı sandviçte balık yok”

“Ton balıklı sandviçte balık yok”

ABD’nin California Eyaleti’nde bulunan Alameda County’de yaşayan Karen Dhanowa ve Nilima Amin adındaki iki kadın, dev fast food zinciri Subway’e dava açtı. 

Geçen seneye kadar ton balıklı sandviç siparişi verdiklerini söyleyen iki kadın, geçen hafta mahkemeye sundukları dava dilekçesinde, “Bağımsız testler bu ürünlerde ton balığı olmadığını defalarca ortaya koydu. Ürünlerin içinde ton balığının zerresi yok. Sandviçin içindeki karışımda ton balığı görünümünü verecek malzemeler var” iddiasında bulundular.

ABD’nin önde gelen gazetelerinden The Washington Post’a e-posta gönderen ikilinin avukatı Shalini Dogra da “İçerikte ton balığı ya da balık olmadığını saptadık” iddiasında bulundu.

Dhanowa ve Amin’in içinde ton balığı olduğu için bu sandviçleri aldığı ancak daha az maliyet için bu yola başvuran Subway’in tüketcileri bilerek kandırdığı iddia edildi.

Başvurularının toplu dava olarak kabul edilmesini talep eden kadınlar, 21 Ocak 2017’den sonra “ton balıklı sandviç” alan herkesin de tazminat istemesinin yolunu açmak istedi.

İki kadının şikayeti ile dolandırıcılık, yalan beyanda bulunma ve haksız zenginleşme suçlamalarıyla karşı karşıya kalan Subway’in sözcüsü, bu iddiaları “ciddiyetsiz” ve “temelsiz” olarak gördüklerini söyledi.

Subway sözcüsü sözlerini şöyle sürdürdü:

“California’daki şikayette yer alan suçlamaların hiçbir gerçeklik payı yok. Subway yüzde 100 pişmiş ton balığını restoranlarına iletiyor. Mayonezle karıştırılan balık, yeni hazırlanan ve müşterilerimizin tadını çıkardığı sandviçlere, dürümlere ve salatalara konuluyor.”

Subway sözcüsü, suçlamaların amacının şirketi karalamak ve davacıların avukatının şöhretini artırmak olduğunu da ileri sürdü.

Dünyaca ünlü fast food zinciri, ekim 2020’de de İrlanda’daki mahkeme süreciyle gündem olmuştu. Yüksek Mahkeme, Subway sandviçlerinde kullanılan hamurların ekmek kategorisine giremeyecek kadar şekerli olduğuna karar vermişti.

İçeriği Oyla

Yorum yapın