Anasayfa » Genel » Türkiye üretim üssü! Otomotiv parça üretimine yabancı yatırım yağıyor

Türkiye üretim üssü! Otomotiv parça üretimine yabancı yatırım yağıyor

Türkiye’de otomotiv parça üretiminde son dönemlerde bir sektör büyümesi yaşanıyor. Parça üretimleri Türkiye’ye kayarken yatırımların arttığını söyleyen Ziya Özalp özel açıklamalarda bulundu.

Türkiye üretim üssü! Otomotiv parça üretimine yabancı yatırım yağıyor

Ziya Özalp, “Türkiye, yedek parça üretiminde önemli bir üs haline geldi. Sektörümüz döviz bazlı baktığımızda bu yılı yüzde 10’un üzerinde bir büyüme ile kapatacak” dedi
Otomotivdeki etkinliklerini arttıran Türkiye, yedek parça üretimlerinde dünyada söz sahibi olmaya hazırlanıyor. Dünyada yaşanan çip krizleri sonrasında tedarik zincirlerinde yaşanan kırılmaları fırsata çeviren Türkiye’de yatırımlar peş peşe gelmeye devam ediyor. Geçen seneye oranla 2022 yılını büyüme ile kapattıklarını ifade eden Otomotiv Satış Sonrası Ürün ve Hizmetleri Derneği (OSS) Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Özalp, sektöre dair değerlendirmelerde bulundu.

İHRACATTA YÜZDE 10 BÜYÜME

OSS başkanı Özalp, “Tedarik zincirindeki küresel kırılma, ülkemiz yedek parça üreticileri için de ayrı bir fırsat doğurdu. Birçok yedek parça üretimi ülkemize kaydı. Bu durum başta ihracat pazarları olmak üzere, Türkiye’nin yedek parça üretiminde önemli bir üs olduğunu gösterdi. Sadece üreticilerimiz değil, birçok dağıtıcı firmamız da ihracat pazarlarını büyütmeye başladı. Artık sadece Türkiye pazarında değil, ihracat yaptıkları ülkelerde de dağıtım organizasyonu kurmaya başladılar. Sektörümüz döviz bazlı baktığımızda 2022 yılını 2021 yılına göre yüzde 10’un üzerinde bir büyüme ile kapatacak” diye konuştu.

AVRUPALI FİRMALAR TÜRKİYE’DE

Uzakdoğu’da tekrar vaka bildirilerek pandemi sürecinin devam ettiğine ve üretimde ciddi sıkıntılar olacağını ileten Ziya Özalp, sözlerine şöyle devam etti: “Hammadde ve deniz taşımacılığındaki fiyat artışları sebebi ile Türkiye’nin, global satış sonrası için ciddi bir pazar haline geldiğini söyleyebiliriz. Başta Avrupalı birçok dağıtıcı firma olmak üzere son dönemde fason üretimlerini satış sonrası pazarındaki Türk ve global üreticilerimize kaydırdılar. Yerli dağıtıcılarımız ise, artan maliyetlere rağmen başta insan kaynakları ve lojistik merkezi yatırımlarına devam etmekteler. Bu gelişmeler, 2023 yılında da satış sonrası pazarının otomotiv endüstrisi içinde her zaman olduğu gibi istikrarlı büyümesini devam ettireceği beklentisini güçlendiriyor.” dedi.

TÜM SERVİSLER HİBRİTE DÖNÜYOR

OSS Başkanı Ziya Özalp, “Otomotiv endüstrisi her ne kadar araçlardaki yapısal değişimi daha fazla konuşsa da içten yanmalı motorlu ve hibrit araçların adetsel ve yüzdesel oranda çok fazla ön planda olduğunu görüyoruz. Otomobildeki bu değişimin oyuncuları olan üretici, dağıtıcı ve ürünlerin montajını yapan servislerin geleceğe dair hazırlıklarını gözlemliyoruz. 2023’te sektör oyuncularının enflasyonist bir büyümenin yanı sıra adetsel olarak da büyümeyi hedeflendiği bir yıl olacağını düşünmekteyiz. 2023’te de 2022’ye benzer paralel bir büyüme bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

İçeriği Oyla

Yorum yapın