Anasayfa » Genel » Yazın içilecek en güzel bitki çayları! Hem sıcak hem soğuk tüketilecek bitki çayları hangileri?

Yazın içilecek en güzel bitki çayları! Hem sıcak hem soğuk tüketilecek bitki çayları hangileri?

Yazın içebileceğiniz bitki çaylarıyla bedeninizi hem içten hem dıştan yenileyebilirsiniz. Vatandaşların bitki çayları kışın tüketilir yanlış algısıyla yazın ara verdiği bitki çayı tüketimi için biz de yaz mevsiminde tüketeceğiniz bitki çaylarını derledik.

Genellikle kışın tüketilen bitki çaylarının sayısız faydası vardır. Ancak bitki çaylarının yazın da içilebileceği konusunda herkesin bir ön yargısı olduğu açık. Ancak bazı bitki çayları hem yazın hem kışın içilebiliyor. Kışın soğuk algınlığına iyi gelen bitki çayları yaz mevsiminde soğuk tüketilince iç ferahlatıyor.

YAZIN İÇİLECEK BİTKİ ÇAYLARI

SOĞUK BİTKİ ÇAYI TARİFİ

– 1 poşet yeşil çay üzerine sıcak su ilâve ettikten sonra 5 dakika kadar bekletip, poşeti çıkarın. Oda ısısına gelince buzdolabına koyup üzerini kapatın ve soğutun. İçine 1-2 parça buz, 1-2 dilim limon veya taze nane yaprağı koyup değişik bir lezzet verebilirsiniz.

– 1 poşet papatya çayı üzerine sıcak su ilâve edip üzerini kapatıp 10 dakika bekletin. 1-2 parça buz ve taze nane
yaprağı koyup içebilirsiniz.

– 1 poşet ıhlamur, 1-2 küçük parça tarçın ve 3-4 adet biraz ezilmiş karanfilin üzerine sıcak su ilâve edip 5-10 dakika bekletin. Buzdolabında soğutun. 1-2 parça buz ekleyerek tüketebilirsiniz.

– 1 poşet kuşburnu üzerine ılık su ilâve edip 5 dakika bekletin. Üzerini bir çay tabağıyla kapatıp buzdolabında bekletin. Soğuyunca 2-3 parça buz ilâve ederek içebilirsiniz. İsteğe göre bal da ilave edilebilir.

 

İçeriği Oyla

Yorum yapın