Anasayfa » İlaç Rehberi » Zofran

Zofran

Zefiran Forte nedir ne için kullanılır, Zefiran Forte nasıl kullanılır, Zefiran Forte’in saklanması, Zefiran Forte’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler, Zefiran Forte’in olası yan etkiler nelerdir.

Solüsyon

Benzalkonyum klorür%10

Ambalaj: 100 ve 1000 mL’lik ambalaj

Endikasyon:

Cilt, mukoza ve yanıklarda antiseptik olarak, cildin operasyona hazırlanmasında,cerrahların el ve kollarının dezenfeksiyonunda, göz irrigasyonunda,vücut boşlukları, mesane, üretra ve vajinal duşlarda endikedir.Tam bir sterilizasyon beklenmemelidir.

Kontrendikasyon:

İrritasyon ve kimyasal yanıklara yol açabileceği nden okluzif pansumanlarda, alçı uygulamasında, anal ve vajinal tamponlar kullanılmamalıdır.Gözlere yedirilmemelidir.

Uyarılar:

Haricen kullanılır. Çözeltiler musluk suyu ile hazırlanmamalı, distile su veya kaynatılıp soğutulmuş su kullanılmalıdır. Kuvvetli sabun çözeltileriyle, kloroksilenol ve lizol çözeltileri gibi sabun içeren antiseptiklerle, anyonik deterjan bulunan çözeltiler ile karıştırılmamalıdır.

İlaç Etkileşimleri:

Alüminyum,benzil efedrin, %5 borik asit, karamel, sitrik asit, etil paraben, hidrojen peroksit, iyot, kaolin, lanolin, fizostigmin pilokarpin nitrat (%3 veya daha yoğun), potasyum iyodür, potasyum permanganat, saponin(‰1-0.5), salisilatlar, gümüş tuzları, sodyum sitrat ve tartarat,sodyum lauril sülfat, çinko oksit, çinko peroksit ve çinko sülfat ile geçimsizdir.

Doz Önerisi:

Mesane yıkanması: 2.5 mL’ye 1.25 litre su. Vajinal Yıkama: 2.5 tL’ye 1.25 litre su; 5 mL’ye 1 litre su. Gö-ğüs ve meme ucu koruyucusuhijyenik bakım: 5-10 mL’ye 1 litre su. Giysilerin sterilizasyonu: 2.5 mL’ye 1 litre su. Genel dezenfektan: 10 mL’ye 1 litre su. Cilt antisepsisi: 5-10 mL’ye 1 litre su. Kesik, ısırık, sıyrık gibi yaraların temizliği: 2.5 mL’ye 1.25 litre su; 10 mL’ye 1 litre su. Çeşitli cerrahi aletler makine aksamının temizlik ve dezenfeksiyonunda: 10 mL’ye 1 litre su.

İçeriği Oyla

Yorum yapın