Anasayfa » Genel » 1 litre ile 100 kilometre! ‘Arabama taktım, 4-5 ay kullandım’

1 litre ile 100 kilometre! ‘Arabama taktım, 4-5 ay kullandım’

Tekirdağ Oto Sanayi Sitesi’nde oto tamirciliği yapan ve 44 yıl önce LPG’li araç motorunu geliştiren 71 yaşındaki Halit Avcıoğlu, iki yıl önce başladığı çalışmada, tasarladığı pistonlu motorun ardından 1 litre benzinle 100 kilometre yol yapabilecek kare pistonlu bir motor geliştirdi.

“4-5 AY KULLANDIM, ARABAMA TAKTIM”

Asıl amacı olarak kare pistonlu motoru örnek gösteren Avcıoğlu, “Yuvarlak pistonu 4-5 ay kullandım, arabama taktım. Mükemmel performans, 4000 cc’lik bir motor, şurada en az 2000-2500 cc güç var. Ama benim amacım kare pistonlu ortaya çıkarmak” diye konuştu.

Ancak yeteri kadar destek bulamadığı için projeden vazgeçen Avcıoğlu, bu defa benzin buharıyla çalışan motor geliştirdi. Avcıoğlu, bu projesinde benzini motorun sıcak suyu ve rezistans aracılığıyla ısıtarak burada buharlaşan benzinin karbüratör vasıtasıyla motora ulaşmasını sağladı.

“PATENT BAŞVURULARIMI YAPTIM”

Yeni buluşuyla ilgili açıklamada bulunan Avcıoğlu, “Patent başvurularımı yaptım. Henüz almış değiliz. Ama aldık kabul ediyoruz. Çünkü dünya yüzünde böyle bir şey yok. Benzin kadar etkili ve performanslı en az yüzde 50 tasarruflu. Yapılacak çok şeyler var inanın. Mesela Togg bugün araba üretiyoruz, yani bir gurur verici bir olay” ifadelerini kullandı.

İçeriği Oyla

Yorum yapın