Anasayfa » Genel » Eski araç parçalarından video izleyerek balkonda UTV yaptılar! İnsanların çıkamadığı yerleri bile çıkıyor

Eski araç parçalarından video izleyerek balkonda UTV yaptılar! İnsanların çıkamadığı yerleri bile çıkıyor

Rize’de iki kardeş ve kaynak ustası arkaları ile birlikte evlerinin balkonunda eski araba parçalarından UTV adı verilen arazi aracı yaptı.

Emrah Çakar, bilgisayarda izlediği görüntüler yardımıyla UTV’yi tasarlarken İbrahim Çakar ise gerekli parçaları tanıdıklarından ve sanayi sitesinden topladı.

Çakar kardeşler, otomobil parçaları ve kendi yaptıkları aksamları merkeze bağlı Muradiye beldesinin Mesudiye Mahallesi’ndeki evlerinin giriş katındaki balkonda birleştirmeye başladı.

İbrahim Çakar, kestiği demir aksamın birleştirilmesi için fabrikadan mesai arkadaşı kaynak ustası Fatih Büyük’ten yardım aldı.

Çakar kardeşler ile Fatih Büyük, 5 aylık çalışma sonunda çeşitli araçların parçalarını birleştirerek 1500 cc, 75 beygir gücünde, arazi tipi, manuel vitesli UTV’yi tamamlamayı başardı.

Her türlü yolda ve arazi şartında, arkasına yük bağlanarak da kullanılabilen ve 70 kilometre hıza ulaşabilen araç, yaklaşık 25 bin liraya mal oldu.

İbrahim Çakar, çocukluk hayalini gerçekleştirmek için yola çıktığını ve kardeşinden destek istediğini söyledi.

Kovid-19 salgını sürecinde günün büyük bölümünü evde geçirdiklerini belirten Çakar, “Eski bir otomobil alarak onu parçaladık. İşimize yarayan parçalarını kullandık. Motoru arkaya koyarak ağırlığı arkaya verdik. Bu bize avantajlar sağladı. Rampayı rahat çıkıyoruz.” dedi.

Çakar, demirleri kendi imkanlarıyla büktüklerini, kaynağı için Fatih Büyük’ten yardım istediklerini anlatarak, “Kardeşim ile kestik büktük, Fatih usta kaynağını sağlamlaştırdı. Sağ olsun o da bize yardımcı oldu. Sac işini birlikte yaptık. Birlikte konuşarak, bilgi alışverişi yaparak arabayı ortaya çıkardık.” diye konuştu.

İçeriği Oyla

Yorum yapın