Anasayfa » Genel » BMW ’nin CEO ’sundan önemli uyarı! Otomobil sadece zenginler için mi üretilecek?

BMW ’nin CEO ’sundan önemli uyarı! Otomobil sadece zenginler için mi üretilecek?

Otomotiv sektöründe elektrikli otomobillere geçiş sürecinde, birçok üreticinin içten yanmalı motora sahip otomobil imaline 2030 senesinden itibaren son vermesi bilave ediliyor.

BMW ’nin CEO ’sundan önemli uyarı! Otomobil sadece zenginler için mi üretilecek?

Başta Avrupa ve ABD olmak üzere, değişik coğrafyalardaki regülasyonlar ile koordineli olan bu tarih, Alman otomobil üreticisi BMW’nin CEO’su Oliver Zipse’nin tenkitlerinin niyeti oldu.

Zipse, fosil yakıtla çalışan otomobillerin evreli olarak kaldırılması için bir tarih belirlenmesinin ‘ucuz arabaları’ piyasadan kaldırabileceğini ve birçok şahsın otomobil sahibi olamayacağını söyledi.

Alman markanın ABD’nin Güney Carolina eyaletindeki 1.7 milyar dolarlık elektrikli vasıta EV yatırımının ilanı evvelinde konuşan Zipse, BMW’nin mazot ile çalışan vasıtaların imalini sona erdirmek için bir tarih belirlemediğini, bu vasıtaların satışlarının menedilmesi mevzusunda da yetkilileri uyardığını kaydoldu.

BMW ’nin CEO ’sundan önemli uyarı! Otomobil sadece zenginler için mi üretilecek? - Resim : 2

OTOMOBİLLER YALNIZCA ZENGİNLER İÇİN Mİ ÜRETİLECEK?

Zipse, “Otomobillerin alt segmentlerden çıkarılmasını istemiyoruz, bu siyasi olarak çok riskli. Birdenbire araba sahipliğini sadece zengin insanlar için yaparsanız, bu riskli bir şeydir” ihtarında bulundu.

İçten yanmalı motor satışlarını sona erdirmek için kesin bir tarih belirlemenin, insanların daha önceki arabalarını sürmeye devam etmelerine yol açabileceğini belirten Zipse, “Bizim istediğimiz bu değil. Elektrikli otomobiller ile bir sınırlama değil, alternatif sunuyoruz” dedi.

2030 senesine kadar satışlarının en az yüzde 50’sinin sıfır emisyonlu olmasını bilave eden BMW, bu sene elektrikli vasıta satışlarının 2’ye direnmesini bekliyor.

İçeriği Oyla

Yorum yapın