Anasayfa » Genel » Çip krizi, hammadde tedarik problemi! Otomobil üreticisinin yeni sorunu “likidite”

Çip krizi, hammadde tedarik problemi! Otomobil üreticisinin yeni sorunu “likidite”

Otomotiv sektörü çip sorunu ve hammadde tedariği noktasında sıkıntılı günler geçirirken şimdi de enerji sorunu ile boğuşuyor. 

SİPARİŞLER DÜŞTÜ 

Alman Otomotiv Endüstrisi Derneği (VDA) Başkanı Hildegard Müller otomotivde, çip ve hammadde kıtlığı nedeniyle beklemek zorunda kalan birikmiş siparişlerin işlendiğini belirtirken yeni siparişlerin ise “gözle görülür şekilde düştüğünü” açıkladı.

ÖNÜMÜZDEKİ AYLARDA CİDDİ PROBLEMLER YAŞANACAK

Rusya’nın enerji alanındaki ambargoya dönüşen kısıtlamalarını derinden hisseden ülkede sektörün önde gelen lobicilerinden Müller, Sueddeutsche Zeitung’a yaptığı değerlendirmelerde likidite yetersizlikleri yaşadığını bildirdi. Müller, “VDA üyelerinin yüzde 10’u hali hazırda likidite problemleri yaşıyor. Üçte biri ise önümüzdeki aylarda ciddi problemler yaşayacak” dedi.

EKONOMİK BEKLENTİLER HER HAFTA DAHA DA KÖTÜLEŞİYOR

Sektörde, ekonomik beklentilerin her hafta kötüleştiğine ve tüketicilerin yeni alımlar yapmak konusunda isteksiz olduklarına dikkat çeken Müller, “Bu sadece sınırlı satışlarla ilgili değil. Her şeyden önce, tedarikçiler, özellikle enerji söz konusu olduğunda, dörtnala artan maliyet artışlarından muzdarip. Üye şirketlerimizin yüzde onu zaten likidite sorunu yaşıyor, bir diğer üçte biri ise önümüzdeki aylarda önemli likidite sorunları bekliyor. Bu nedenle üyelerimizin yarısı planlı yatırımları çoktan iptal etti veya erteledi. Beşte birinden fazlası şu anda yurt dışına taşınıyor.” dedi.

İçeriği Oyla

Yorum yapın