Anasayfa » Genel » Çıtır Efsane Börek Tarifi Hazırlanışı! Bu Tarifin Hazırlanması Kolay Yemesi Olay

Çıtır Efsane Börek Tarifi Hazırlanışı! Bu Tarifin Hazırlanması Kolay Yemesi Olay

Damakta bıraktığı eşsiz lezzet ile çoğu insanı kendine hayran bırakan çıtır efsane börek tarifinin hazırlanışına bakacağız. Oldukça kolay bir şekilde hazırlanan çıtır böreğin yemesi ise oldukça olay oluyor. Bu böreğin yapılışında gerekli olan birtakım malzemeler vardır. Gelin hep birlikte herkesin evinde bulunan o malzemeleri inceleyelim.

 Çıtır Efsane Börek Tarifi Hazırlanışı! Bu Tarifin Hazırlanması Kolay Yemesi Olay

Çıtır Börek Tarifi Malzemeleri

3 adet yufka

Eritilmiş tereyağı

Su

Yapacak olduğumuz bu tarifin adı sigara böreği olarak geçiyor. Bu böreğin iç harcı  için de lazım olan malzemeler;

Beyaz peynir

Maydanoz

Çıtır Efsane Börek Tarifi Hazırlanışı! Bu Tarifin Hazırlanması Kolay Yemesi Olay - Resim : 2

İç harcını tamamladıktan sonra ise üzeri için ;

Yumurta sarısı

Çörekotu

Susam

İşte bu basit ve pratik malzemelerden oluşan hazır yufka ile sigara böreği yapabilirsiniz. Gelin şimdi bu böreğin yapılışına bakalım.

 Çıtır Sigara Böreği Tarifi

İlk olarak almış olduğumuz yufkalardan bir tanesinin üzerine eritilmiş tereyağımızı bir fırça yardımı ile her yanına sürüyoruz. Yufkanın diğer yarısını da katlayıp kalan yerlere aynı şekilde tereyağı sürüyoruz. Sürdükten sonra ise yufkayı 6 eş parçaya bölüyoruz. Eğer yufkanız çok büyükse kaç adet keseceğinizi siz kendi isteğinize göre ayarlayabilirsiniz.

Çıtır Efsane Börek Tarifi Hazırlanışı! Bu Tarifin Hazırlanması Kolay Yemesi Olay - Resim : 3

Kesmiş olduğumuz bu 6 eş parçanın her birine hazırlamış olduğumuz iç harcından biraz koyarak sarıyoruz. İç harcının dağılmaması adına yufkaları içe doğru katlayalım. Börek sarma işlemimiz sonlandığında ise geniş çaplı bir borcama veyahut tepsiye böreklerimizi diziyoruz.

Ardından da böreklerin üzeri tam şekilde kapanıncaya kadar su ile kabı dolduruyoruz. Böreklerimizin üzerini de yumurta sarısı sürerek çörek otu ile süslüyoruz. Önceden ısıttığımız fırında 180 derece pişiriyoruz. Tüm bu detayları yaparken de dikkat etmemiz gereken bazı önemli noktalar var. Gelin onları inceleyelim.

Çıtır Efsane Börek Tarifi Hazırlanışı! Bu Tarifin Hazırlanması Kolay Yemesi Olay - Resim : 4

 Çıtır Sigara Böreği Yapılışında Püf Noktalar

Hazır yufka ile sigara böreği yaparken yufkaları özenli bir şekilde kesmeliyiz. İç harcını azar azar koymalıyız. Taşmaması adına bu çok önemlidir. Yufkaları ilk başta süt ile ıslatmamız gerekir.

 

Bunlara dikkat ederseniz ortaya leziz bir tat çıkartmış olacaksınız. Şimdiden afiyet olsun.

İçeriği Oyla

Yorum yapın