Anasayfa » İlaç Rehberi » Dalman AQ

Dalman AQ

Dank Pastil nedir ne için kullanılır, Dank Pastil nasıl kullanılır, Dank Pastil’in saklanması, Dank Pastil’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler, Dank Pastil’in olası yan etkiler nelerdir.

Çiğneme Tableti

Dihidroksi Alüminyum Sodyum karbonat 340 mg

Ambalaj:

 30 tablet.

Endikasyon:

 Hiperasidite İle Kendini gösteren mide rahatsızlıklarının (mide yanması, aside bağlı hazımsızlık, mide ekşimesi) semptomatik olarak giderilmesinde endikedir.Ayrıca Mide ve duodenum ülserleri ile birlikte olan hiperasiditenin vereflü özofajitinin tedavisinde kullanılabilir.

Kontra Endikasyon:

 Bu ilacakarşı aşırı hassasiyeti bilinenlerde kontrendikedir. Böbrek harabiyeti olanlarda ve tuz diyeti yapanlarda kullanılmamalıdır. Hipofosfatemi Hastalar tarafından kullanımı alüminyum tuzlarının fosfat bağlayıcı etkileri nedeniyle kontrendikedir.

Uyarılar:

 Uzun süreli kullanımında hipofosfatemi,anoreksi, bitkinlik, kas güçsüzlüğü ve osteomalaziye sebep olabilir.Gebe ve emziren annelerde ancak kesin olarak gerekliyse kullanılmalıdır.12 yaşından küçük çocuklarda kullanımı önerilmez. Kronik böbrek fonksiyon yetmezliği olan hastalarda hipoalbüminemi oluşabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Yan Etkileri:

 Yüksek dozlarda ve bağırsak motilitesi azalmış, dehidratasyonlu veya sıvı kısıtlaması olan hastalarda konstipasyon bildirilmiştir. Böbrek yetmezliği olan hastalarda sistemik alüminyum yan etkileri (mizaç değişmeleri ve alışılmışın dışında yorgunluk gibi) görülebilir. Uzun süreli yüksek doz kullanım, asit baz dengesinde bozulmaya yol açabilir.

İlaç Etkileşimleri:

 Beraberceverildiklerinde tetrasiklin antibiyotiklerinin emilimini azaltabilir.

Doz Önerisi:

 Günlük doz ani rahatsızlıklarda 1-2 Tablet ve sürekli tedavide iki yemek arası ve gece yatarken alınan 4×1-2 Tablettir.

İçeriği Oyla

Yorum yapın