Anasayfa » İlaç Rehberi » Dank Pastil

Dank Pastil

Darvolin nedir ne için kullanılır, Darvolin nasıl kullanılır, Darvolin’in saklanması, Darvolin’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler, Darvolin’in olası yan etkiler nelerdir.

Tablet

Parasetamol 500 mg, kafein 30 mg

Ambalaj:

 20 tablet.

Endikasyon:

 Ağrı kesici olarak baş ağrılarında, iskelet kası ağrılarında, romatizma ve artrit durumlarında, diş ağrılarında, soğuk algınlığı veya diğer bakteriyel ve viral enfeksiyonlarda kullanılır. Ayrıca, asetilsalisilikasit alerjisi veya kontrendikasyonunda hemostatik rahatsızlıkları(antikoagülan ve ürikozürik tedavi dahil olmak üzere), üst gastrointestinal kanal rahatsızlıkları (ülser, gastrit, hiatus hernia) olan kişiler de analjezik/antipiretik olarak kullanılır.

Kontrendikasyon:

 Parasetamol Ve kafein karşı aşırı duyarlılık hallerinde, ağır karaciğer ve böbrek hastalığı olanlarda kullanılmamalıdır.

Uyarılar:

 Karaciğer, böbrek, kalp, akciğer hastalarıyla daha önce anemisi olanlarda mutlaka hekim kontrolü altında kullanılmalıdır.Kronik alkoliklerde terapötik doz lardan sonra hepatik toksisite ve ağır karaciğer hasarı ortaya çıkabilir. Günlük toplam doz 2g’nin altında tutulmalıdır. Gebelerde ve emziren annelerde hekim kontrolü altında kullanılması önerilir.

Yan Etkileri:

 Çok seyrek olarak hemolitik anemi, nötropeni, lökopeni, pansitopeni, trombositopeni görülebilir.Ürtiker, eritemli deri reaksiyonları, deri erüpsiyonu,hipoglisemi gö-rülebilir. Mide bulantısı, kusma, karın ağrısı seyrek de olsa bildirilmiştir.

İlaç Etkileşimleri:

 Oral kontraseptifler parasetamolün eliminasyon yarı ömrünü azaltır. Metoklopramid parasetamol emilimini hızlandırır. Simetidin ve oral kontraseptifler kafein metabolizmasını inhibe edebilir. Aktif kömür parasetamol emilimini azaltır. Parasetamol İle birlikte kloramfenikol uygulaması serum düzeyini yükseltir.

Doz Önerisi:

 12-15 yaş arası çocuklarda günde 1-3 kez bir tablet.Günlük maksimum doz 50 mg/kg dir. Çocuklarda 4 saatten az aralıklarla ve 24 saatte toplam 4 dozdan fazla verilmemelidir. 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanılması önerilmez.Erişkinlerde günde 1-3 kez 1-2 tablet kullanılır. Dozlar Arasında en az 4 saatlik bir süre olmalıdır. Bir gün içinde 6 tableti (3g parasetamol /gün) aşmamalıdır. Ağır böbrek yetmezliklerinde (kreatin klirensi 10 mL/dakikadan az ise), iki doz arasındaki süre en az 8 saat olmalıdır.

İçeriği Oyla

Yorum yapın