Anasayfa » İlaç Rehberi » Degastrol

Degastrol

Dekort nedir ne için kullanılır, Dekort nasıl kullanılır, Dekort’in saklanması, Dekort’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler, Dekort’in olası yan etkiler nelerdir.

Ampul IM/IV

Ambalaj:

 8 mg/2 mL x 1 ampul.

Endikasyon:

 Kortikosteroid Tedavisi gerektiren hastalıklarda endikedir..

Kontrendikasyon:

 Canlı aşı uygulanması, gebelik, aşırı duyarlılık, akut enfeksiyon ve Herpes Zoster’de kontrendikedir.

Uyarılar:

 Peptik ülserli, osteoporozislipsikozu veya ağır psikonevrozu olanlarda ancak hayat kurtarıcı olduğuzaman, konjestif kalp yetmezliği, kronik böbrek yetmezliği, diabetes mellitus, enfeksiyon hastalığı olan ve yaşlı kişilerde çok dikkatli kullanılmalıdır.Sırt ağrısı osteoporoza işaret olabileceği unutulmamalıdır.Yüksek dozda uzun süre kullanılmamalıdır. Tedavinin birden kesilmesi uygun değildir.Gebelerde kullanılması fetüsü etkiler, tıbbi gereksinme dışında gebelerde kullanılmamalıdır.Kortikosteroid Alan anneler, bebeklerini emzirmemelidir.

Yan Etkileri:

 Vücutta Su ve sodyumu tutarken, potasyum kaybına neden olur. Abdominal distansiyon,ülseratif özofajit, ince ve kalın bağırsak perforasyonları, pankreatit,alerjik dermatit, hassas ince cilt oluşumu, perinel bölgede yanma ve kaşınma, konvülsiyonlar, intrakraniyal basınçta artma ve buna bağlı olarak papilla ödemi, posterior, glokom, ekzoftalmi, intraoküler basınçta artma, kas zafiyeti, kas kütlesi kaybı, osteoporoz, uzun kemiklerde patolojik kırıklar, menstrüel bozukluklar, çocuklarda gelişim gecikmesi, diyabetiklerde insülin ve oral hipoglisemik gereksiniminde artış, hirsutizm, ayırıcı kilo ve iştahta artma, bulantı,yorgunluk, psişik bozukluklar, aşırı duyarlılık reaksiyonları gibi yan etkiler görülebilir.

İlaç Etkileşimleri:

 Barbitürat,fenitoin ve rifampisinle birlikte verilirse kortikosteroidin etkisi azalabilir, antikoagülanlara yanıt azalabilir.

Doz Önerisi:

 Dekort Ampul: Daha ziyade akut devrelerde kullanılır. Genellikle Günlük doz 4-20 mg’dir (maksimum 80 mg).

İçeriği Oyla

Yorum yapın