Delix

Demeprazol nedir ne için kullanılır, Demeprazol nasıl kullanılır, Demeprazol’in saklanması, Demeprazol’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler, Demeprazol’in olası yan etkiler nelerdir.

Kapsül

omeprazol

Ambalaj:

 20 mgx14 kapsül.

Endikasyon:

 Gastrik Ülser, duodenal ülser, reflü özofajit, Zollinger Ellison sendromu ve H2 Reseptör antagonistleri ile tedaviye yanıt vermeyen inatçı ülser olgularının tedavisinde endikedir.

Kontrendikasyon:

 Omeprazole Karşı duyarlılığı olanlarda kontrendikedir.

Uyarılar:

 Etki ve güvenirliği belirtilmediğinden gebelerde ve emzirenlerde kullanılmaz.

Yan Etkileri:

 Nadir Görülebilen yan etkiler baş ağrısı, diyare, karın ağrısı, bulantı,gaz, baş dönmesi, parestezi, halsizlik, ağız kuruluğu, ciltte döküntü ve genellikle hafif ve geçicidir.

İlaç Etkileşimleri:

 Diazepam,varfarin ve fenitoin gibi ilaçların etkilerini uzatabilir. Siklosporinve disulfiram ile etkileşmeler bildirilmiştir. Ketokonazol, ampisilin esterleri, demir tuzları gibi ilaçların emilimini etkileyebilir.

Doz Önerisi:

 Günlük doz gastrik ülser ve reflü özofajitte 1x1Kapsül, tedaviye yanıt vermeyen olgularda 1×2 Kapsüldür. Duodenal Ülser tedavisinde iki hafta süreyle 1×1 Kapsül uygulanır. Gerektiğinde Tedavi süresi 2 hafta daha uzatılır. Zollinger Ellison sendromunda günde 1×3 Kapsül uygulanır. Maksimum günlük doz 180 mg’dir. 80 mg’nin üzerindeki tozlar ikiye bölünerek verilmelidir.

 

İçeriği Oyla

Yorum yapın