Anasayfa » İlaç Rehberi » Dostinex

Dostinex

Dramamine nedir ne için kullanılır, Dramamine nasıl kullanılır, Dramamine’in saklanması, Dramamine’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler, Dramamine’in olası yan etkiler nelerdir.

Ampul

Dimenhidrinat

Ambalaj:

 50mg/1 mLx5 ampul.

Endikasyon:

 Deniz Tutması, uçak tutması, tren, otomobil ve otobüs tutması, Meniere Sendromu, Labirentit (Aural vertigo, pozisyonel vertigo, epidemik vertigo, labirente ait rahatsızlık)’te endikedir.

Kontrendikasyon:

 Dimenhidrinat Karşı aşırı duyarlılığı olanlarda ve yenidoğanda kontrendikedir.

Uyarılar:

 Gebelikte kullanılması risk/yarar değerlendirilerek karar verilir.Dimenhidrinat, anne sütüne düşük oranda da olsa geçer. Ayrıca dimenhidrinat anne sütünün azalmasına yol açabilir.Emziren anneler ilacı kullanırken emzirmemelidir.Çocuklarda çok dikkatli kullanılmalıdır. Özellikle yüksek dozları çocuklarda halüsinasyon, konvülziyon ve ölüme yol açabilir. Hafif uyku hali meydana getirebileceği nden hastalara motorlu araç kullanmamaları ve dikkat gerektiren işlerde çalışmaları önerilmelidir.

Yan Etkileri:

 Uyku hali,sinirlilik, yorgunluk, baş ağrısı, uykusuzluk (özellikle çocuklarda),kulak çınlaması, halsizlik, baş dönmesi, görme bozukluğu, palpitasyon,ağız burun ve boğazda kuruluk, zor ve ağrılı ürinasyon, iştahsızlık,deri döküntüleri, bronşiyal sekresyonda koyulaşma, epigastrik rahatsızlık görülebilir.

İlaç Etkileşimleri:

 Alkol, hipertansifler, antimuskarinikler,apomorfin, MAO inhibitörleri, ototoksik ilaçlar, SSS depresanları ile birlikte kullanılmamalıdır.

Doz Önerisi:

 Dramamine Ampul: Anestezi öncesi ve sonrası 1 Ampul Ve diğer hastalıklarda günlük doz 400 mg’yi geçmeyecek şekilde ihtiyaca göre uygulanır.Dramamine Tablet: Erişkinlerde her 4-6 saatte bir,1 veya 2 Tablet, 24 saatte toplam 8 Tabletten fazla alınmamalıdır.6-12 yaş çocuklarda her 6 saatte bir, ½ veya 1 Tablet, 24 saatte toplam 3 Tabletten fazla alınmamalıdır; 2-6 yaş çocuklarda her 6-8 saatte bir, ½ Tablet, bir kerede ½ Tabletten fazla, 24 saatte toplam 1.5 Tabletten Fazla alınmamalıdır.Yolculuktan 30 dakika önce alınmalıdır.Çocuklar Tabletleri tutamazlarsa,Tabletler ezilerek meyve suyu veya reçelle birlikte verilebilir.

İçeriği Oyla

Yorum yapın