Anasayfa » İlaç Rehberi » Dysport

Dysport

Dynabac nedir ne için kullanılır, Dynabac nasıl kullanılır, Dynabac’in saklanması, Dynabac’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler, Dynabac’in olası yan etkiler nelerdir.

Enterik Kaplı

Diritromisin

Ambalaj:

 250 mg x 10 enterik kaplı tablet.

Endikasyon:

 Duyarlı Mikroorganizmalar tarafından meydana getirilen, kronik bronşitin akut alevlenmeleri, akut bronşite bağlı olarak gelişen sekonder bakteriyel enfeksiyonlar, toplumda edinilmiş pnömoniler, farenjit ve tonsillit olguları gibi alt ve üst solunum yolları enfeksiyonları ile deri ve yumuşak doku enfeksiyonlarının tedavisinde endikedir.

Kontrendikasyon:

 Diritromisin Ve diğer makrolid antibiyotiklere karşı duyarlı kişilerde kullanılması kontrendikedir.

Uyarılar:

 Antibiyotikler Ve bu arada diritromisin, daha önce herhangi bir alerji ve özellikle de ilaç alerjisi gelişmiş olan hastalarda dikkatle kullanılmalıdır. Diritromisin Bebeklerde ve 12 yaşından küçük çocuklarda etkinlik ve güvenilirliği henüz saptanmamıştır. Gebelerde sadece, açıkça gereksinim duyulduğu takdirde kullanılmalıdır. Bebeğini emziren annelerdeki kullanım sırasında dikkatliolmak gerekir. Şiddetli karaciğer yetmezliğinde dozajın azaltılması ya da dozaralığının uzatılması düşünülmelidir.

Yan Etkileri:

 En sık görülen yan etkiler, karın ağrısı, ishal, bulantı,kusma, dispepsi, gaz şikayetleri ve iştahsızlık tr. Ayrıca asteni, deri döküntüleri, ürtiker ve kaşıntı dahil aşırı duyarlılık reaksiyonları, baş ağrısı, baş dönmesi, uykusuzluk ve vajinal kandidiyazis/vajinit bildirilmiştir.

İlaç Etkileşimleri:

 Alüminyum Ve magnezyum içeren antiasitlerle birlikte kullanıldığında emilim düzeylerinde hafif değişiklikler oluşmaktadır. (Antasitlerden önce alındığında emilimiazalmakta, antasitlerden sonra alındığında ise hafifçe artmaktadır). H2 Reseptör antagonistleri nden hemen sonra verildiğinde diritromisin emilimi hafifçe artmaktadır.

Doz Önerisi:

 Yemeklerle veya yemeklerden sonraki 1 saat içinde alınmalıdır. Tabletler kırılmadan ve çiğnenmeden bir bütün olarak yutulmalıdır.Erişkinlerde tüm endikasyonlarda günde 1 kez 500 mg şeklinde kullanılır.

İçeriği Oyla

Yorum yapın