Anasayfa » İlaç Rehberi » Edronax

Edronax

Efferalgan nedir ne için kullanılır, Efferalgan nasıl kullanılır, Efferalgan’in saklanması, Efferalgan’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler, Efferalgan’in olası yan etkiler nelerdir.

Efervesan Tablet

Parasetamol

Ambalaj:

 500 mgx16 Tablet.

Endikasyon:

 Baş ağrısı,migren, adet sancıları, diş ağrısı, soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlara bağlı ağrı, nevralji, nevrit, siyatik, lumbago, kas ve eklem ağrıları,orta kulak ağrıları, sinüzit ve cerrahi operasyonlara veya yaralanmalara bağlı ağrılar ile adet zorluklarından kaynaklanan ağrılarda endikedir.Asetilsalisilik asite duyarlılığı olan hastalarda alternatif ilaç olarak kullanılır.

Uyarılar:

 Hepatik nekroz, parasetamolün aşırı dozuna bağlı bir komplikasyondur. 10 gramın üzerinde alınması durumunda toksisite görülebilir. Anemili veya kardiyak, pulmoner, renal ya da hepatik yetmezliği olanlarda doktor kontrolü altında kullanılmalıdır.- 5 günden uzun süren ağrılarda, ateşi 39,5 °C’den fazla olanlarda, 3 günden daha uzun süren ateşte ve tekrarlayan ateş olgularında doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır.

Yan Etkileri:

 Nadiren alerjik ve aşırı duyarlılık reaksiyonlarına ve makülopapüler döküntülere neden olabilir. Yine çok nadir olarak mide bulantısı görülebilir. Uzun süreli kullanımda nadir olarak hemolitik anemi, trombositopenik purpura ve agranülositoz olguları bildirilmiştir.

İlaç Etkileşimleri:

 Yüksek dozda uzun süreli kullanımda antikoagülanların etkisini artırmaktadır. Uzun süreli yüksek dozda kullanılanparasetamol kumarin, indantoin türevleri ile fenotiyazinlerle etkileşebilir,ürinez, 5-hidroksiindol asetik asit testinde yanlış pozitif sonuç verebilir.Kloramfenikol, barbitüratlar, antikonvülsanlar, desipramin, doksorubisin,mide boşaltma süresini etkileyen ilaçlarla etkileşebilir. Alkol, parasetamolün hepatotoksik etkisini artırır.

Doz Önerisi:

 Tabletler bir bardak suda tamamen eritilerek kullanılır.Suya atılan Tablet çözülür çözülmez içilir. Dozların en az 4’er saatlik aralıklarla verilmesine dikkat edilmelidir. Çocuklarda doz arası her ne olursa olsun, 4 saatten az olmamalıdır, ideali 6 saattir. Yetişkinlerde vücut ağırlıkları 50 kg’den fazla olan 15 yaşından büyük çocuklara günde 1-3 kez 1 veya 2 Tablet verilir, günde 6 Tablet aşılmamalıdır.Vücut ağırlıkları 13 kg’dan fazla olan 2 yaş üzerindeki çocuklara önerilen günlük doz 60 mg/kg’dir. Her 6 saatte bir 15 mg/kg veya her 4 saatte bir 10 mg/kg şeklinde uygulanabilir. 2-7 yaş arası günde 1-4 kez yarım Tablet, 6-10 yaş arası günde 1-6 kez yarım Tablet, 8-13 yaş arası günde-4 kez 1 Tablet, 12-15 yaş arası günde 1-6 kez 1 Tablet.

İçeriği Oyla

Yorum yapın