Anasayfa » İlaç Rehberi » Eqizolin

Eqizolin

Erbolin nedir ne için kullanılır, Erbolin nasıl kullanılır, Erbolin’in saklanması, Erbolin’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler, Erbolin’in olası yan etkiler nelerdir.

Mikropellet

omeprazol

Ambalaj:

 20 mgx14 kapsül.

Endikasyon:

 Gastrik Ülser, duodenal ülser, reflü özofajit, Zollinger Ellison sendromu ve H2 Reseptör antagonistleri ile tedaviye yanıt vermeyeninatçı ülser olgularının tedavisinde endikedir.

Kontrendikasyon:

 Omeprazole Karşı duyarlılığı olanlarda kontrendikedir.

Uyarılar:

 Etki ve güvenirliği belirtilmediğinden gebelerde ve emzirenlerde kullanılmaz.

Yan Etkileri:

 Nadir Görülebilen yan etkiler baş ağrısı, diyare, karın ağrısı, bulantı,gaz, baş dönmesi, parestezi, halsizlik, ağız kuruluğu, ciltte döküntüsü ve genellikle hafif ve geçicidir.

İlaç Etkileşimleri:

 Diazepam,varfarin, fenitoin gibi ilaçların etkilerini uzatabilir. Siklosporinve disulfiram ile etkileşmeler bildirilmiştir. Ketokonazol, ampisilin esterleri, demir tuzları gibi ilaçların emilimini etkileyebilir.

Doz Önerisi:

 Gastrik ülser ve reflu özofajit tedavisinde 1 kez 1 Kapsül 4 hafta süreyle, tedaviye yanıt vermeyen olgularda 1 kez 2 Kapsül dozunda kullanılır. Duodenal ülser tedavisinde iki hafta süreyle günde 1 kez 1 Kapsül uygulanır. Gerektiğinde tedavi süresi 2 hafta daha uzatılır. Zollinger Ellison sendromunda başlangıçta günde 1 kez 3 Kapsül uygulanır. Zollinger Ellison sendromunda 180 mg’ye kadar varan günlük bir doz bölünmüş dozlar şeklinde verilebilir.

İçeriği Oyla

Yorum yapın