Anasayfa » Genel » Ev yapımı organik elma sirkesi nasıl yapılır?

Ev yapımı organik elma sirkesi nasıl yapılır?

Sirke geçmişten günümüze kadar yapımı son derece basit olan bir probiyotik üründür. Geçmişte İbni Sina’dan Hipokrat’a kadar tüm kadim hekimler sirkeyi tedavi amaçlı kullanmıştır. Sirke ev usulü yapıldığında ortalama 4-8 ayda oluşan bir probiyotik deposudur.

İŞTE EV YAPIMI SİRKENİN TARİFİ

Ev yapımı sirkeyi yapmadan önce çok önemli bir ayrıntıya dikkat etmek gerekir. Sirkede oluşacak yararlı bakterileri korumak için sterilizasyon önemlidir. Sirke yapımında kullanılacak malzemelerin sirkeli bir su veya kaynar su ile temizlenmesi ve yapım aşamasında tahta kaşık ve plastiğe hiç bir şekilde temas etmemesi gerekir.

SİRKE İÇİN MALZEMELER

1 KİLOGRAM TATLI VE OLGUN ELMA , 2 LİTRE ODA ISISINDA İÇME SUYU, CAM KAVANOZ

Peki sirke yaparken kullanacağımız elmayı nasıl seçmeliyiz? Ev yapımı sirke yaparken elma seçimi nasıl yapılmalıdır?

AMASYA ELMASI TAM BİZE GÖRE

Sirke yapacağınız meyvenin mümkün olduğu kadar ilaçsız, tatlı ve doğal olanını seçmeniz gerekir. Yani pestisit ve mum ihtiva etmemesi gerekir.

Ülkemizde bolca yetişen tatlı Amasya elması tercih edilmelidir. Elmayı mümkün ise tanıdık bir bahçeden ilaçsız tedarik etmeliyiz. Kurtlu elmalar bizim için en güvenli olanıdır, kurtlu elmalar tercih edilmeli ancak yapım aşamasında elmalar kurtlardan iyice temizlenmelidir. Bilindiği üzere kurtları olan elmalarda tarım ilacı yoktur.

İçeriği Oyla

Yorum yapın