Anasayfa » Genel » Fabrika çıkışlı ikinci el otomobil dönemi başlıyor

Fabrika çıkışlı ikinci el otomobil dönemi başlıyor

İkinci el otomobil piyasasında işler değişiyor.

Otomotiv devi Renault, Fransa ve İspanya ’da ‘Refactory ’ ismiyle hizmet veren fabrika çıkışlı ikinci el vasıta satışı modelini resmen Türkiye ’ye getiriyor. Mevzuyla ilgili daha evvel “Değerlendirme aşamasındayız” diyen Renault Group CEO ’su Hakan Doğu, 2023 senesinde faaliyetlerin başlayacağını belirterek, “Artık son aşamadayız. Teknolojik olarak yatırımlarımızın kararını verdik. Türkiye ’de ikinci elin kaderini değiştireceğiz. Yeni bir reyin kuracağız. Muhtemelen diğer üreticiler bizi taklit edecek. Zira, otomobile Doğru erişme usuli bu olacak. 10 sene süresince taşıtı sürekli yenileyip garantiler vererek, milletin istinaden kullanacağı uygun fiyatlı taşıtlar yapacağız” dedi.

MOTORA KADAR YENİLENECEK

Beynelmilel Paris Otomobil Fuarı ’nda MAİS A.Ş. Genel Müdürü Dr. Berk Modern ile birlikte suallerimizi yanıtlayan Renault Group Türkiye CEO ’su Doğu, fabrika çıkışlı ikinci el hizmetiyle ilgili ilk ayrıntıları, “Yenileme merkezi Bursa ’daki Oyak Renault fabrikasının içerisinde olacak. Başlangıçta 6 yaşına kadar taşıtlar yenilecek sonrasında bunu 10 yaşa kadar uzatmayı tasarlıyoruz. Motor da dahil her şey yenilenebilecek. 2 sene de garanti sunulacak” sözleriyle paylaştı. Peki, bu vasıtaların alım ve satım işlemleri nasıl yapılacak? Bu noktada devreye Türkiye ’deki geniş Renault bayi ağı girecek. Mevzuyla ilgili bilgiler veren Dr. Berk Modern, Refactory ’nin Türkiye için çok önemli bir proje olduğunu belirterek, “İlk etapta yenilenmiş ikinci el vasıta alım ve satış işlemlerini şubelerimiz kanalıyla yapmak istiyoruz” dedi.

Renault ilk ‘Refactory ’ yani YENİLEME merkezini 2023 senesinde Fransa ’da Micra ve Zoe ’yi ürettiği Flins fabrikasında devreye aldı. Bu fabrikada Renault, Peugeot, Dacia ve Toyota markalı otomobillerin yenileme işlemleri Doğruleşiyor. Yalnızca 800 çalışan bu işlemler için özel olarak istihdam ediliyor. Genelde 3-4 yaşında taşıtlar kabul ediliyor ve yenilemenin ardından 6 ay ila 1 yıl arasında garanti veriliyor. Tüketici, kendi vasıtasını yeniliyor ve kullanmaya devam ediyor veya yenilenmiş Ikinci El vasıtaları satın alabiliyor. Türkiye ’de ise Hakan Doğu ’nun da belirttiği gibi hem yaş aralığı hem de garanti zamanlari daha uzun olacak. Sistemin ilk etapta Renault ve Dacia markalı otomobiller için geçerli olacağı tahmin edilse de reel detaylar kısa vakit içerisinde netleşecek. Bu adımın Türkiye ’deki diğer üreticileri de harekete geçirmesi bekleniyor.

“ARABANIN APPLE ’I OLMAK İSTİYORUZ”

Türkiye ’de iki-üç sene içerisinde bir Ar-Ge merkezi kuracaklarının bilgisini de paylaşan Hakan Doğu, Dr. Berk Modern ile birlikte Türk tüketicilerinin karşısında yakında birçok yenilikle çıkacaklarını bildirdi. Doğu, “Berk Bey ile birlikte yakında 4-5 inovatif proje açıklayacağız. Servisiyle, iletişimli Vasıta çözümleriyle, teknolojisiyle Türkiye ’de hiç kimsenin yapmadığı klasiğin dışında işler yapmak istiyoruz. Dünya değişiyor, otomotiv değişiyor. Türkiye ’de otomotivin Apple ’ı olmak gibi kendimize hedef koyduk. 53 senelik köklü ortaklığımız Renault-Oyak Grubu var. Bu ülkenin otomotiv sektörü için kurucu babalarıyız. Türkiye ’de tekerrürden otomotiv ekosistemini kurmayı kendimize misyon edindik. Bu zamana kadar yatırım yapmaktan sakınmadık” ifadelerini kullandı.

İçeriği Oyla

Yorum yapın