Anasayfa » Genel » Elektrikli otomobil üreticileri bataryalar için 1.2 trilyon harcayacak

Elektrikli otomobil üreticileri bataryalar için 1.2 trilyon harcayacak

Elektrikli arabalara olan alakanın çoğaldığı son senelerde, pek çok Avrupa ülkesindeki hükümetler yeni benzinli araba satışlarının menedilmesi için son tarihleri tanımlamaya başladı.

Bu sebeple elektrikli taşıtlara olan arz gelecek senelerde daha çok çoğalacağından, markaların bu pazara yapacağı yatırımlar da büyük ehemmiyet talep ediyor.

Elektrikli otomobil üreticileri bataryalar için 1.2 trilyon harcayacak

Benchmark Mineral Intelligence ve üreticilerin bilgilerine göre otomotiv ve pil üreticileri daha evvel görülmemiş seviyelerde elektrikli taşıt üretmeyi tasarlıyor.

Analistlere göre otomotiv üreticileri, 2030’a kadar 54 milyon pilli elektrikli taşıt üretmeyi tasarlıyor. Bu sayı, toplam taşıt yapımının yüzde 50’sinden aşırısına denk geliyor.

ARABA ÜRETİCİLERİ 2030’A KADAR 1,2 TRİLYON TÜKETECEK

Dünyanın başlıca otomotiv üreticileri, elektrikli taşıt imali ve pillerin imalinde kullanılan hammaddeler için 2030’a kadar takribî 1,2 trilyon tüketmeyi tasarlıyor.

Otomotiv ve pil üreticileri, elektrikli taşıt imali için 2030’a kadar pil imal kapasitesini 5.8 terawatt/saate TWh yükseltmeyi amaçlıyor.

Elektrikli taşıt yatırımlarında Tesla önde geliyor. Firma CEO’su 2030’a kadar 20 milyon elektrikli taşıt üretme tasarısını duyurmuştu.

Bu imal için 3 terawatt/saat ile çalışan pillere lüzum dinleneceği düşünülüyor.

Elektrikli otomobil üreticileri bataryalar için 1.2 trilyon harcayacak - Resim : 2

VOLKSWAGEN’DEN 100 MİLYAR DOLAR

Volkswagen 2030’a kadar küresel elektrikli taşıt portfolyosunu oluşturmak için 100 milyar dolar tüketme yapmayı, Avrupa ile Kuzey Amerika’da yeni pil fabrikaları kurmayı ve kilit hammadde talebini bu biçimde sağlamayı tasarlıyor.

Elektrikli otomobil üreticileri bataryalar için 1.2 trilyon harcayacak - Resim : 3

TOYOTA’DAN 70 MİLYAR DOLAR

Toyota elektrikli taşıt üretmek ve pil imalini artırmak için 70 milyar dolar yatırımda bulunmayı, 2030’a kadar ise en az 3,5 milyon pil ile çalışan elektrikli taşıt satışı asıllaştırmayı amaçlıyor.

Ford yeni elektrikli taşıtlara dağılacak bütçeyi artırmaya devam ediyor. Mevcut yatırım bütçesi 50 milyar dolar olan firma 2030’a kadar takribî 3 milyon elektrikli taşıt üretmeyi amaçlıyor.

Bu seviye, Ford’un mevcut imal hacminin yarısına denk geliyor. Mercedes-Benz elektrikli taşıt geliştirme ve imali için en az 47 milyar dolar ayırırken, BMW, Stellantis ve General Motors işletmelerinin de her biri elektrikli taşıt ve piller için en az 35 milyar dolar tüketmeyi tasarlıyor.

 

İçeriği Oyla

Yorum yapın