Anasayfa » İlaç Rehberi » Farmorubicin

Farmorubicin

Farlutal nedir ne için kullanılır, Farlutal nasıl kullanılır, Farlutal’in saklanması, Farlutal’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler, Farlutal’in olası yan etkiler nelerdir.

Tablet

Medroksiprogesteron Asetat

Ambalaj:

 250 mg x 30 tablets.

Endikasyon:

 Operasyon Yapılamayan, nüksetmiş ve metastatize olmuş endometrium ve renal karsinomların yardımcı tedavisinde palyatif olarak kullanılır.

Kontrendikasyon:

 Trombofilebittetromboembolik bozukluklarda, ileri derecede karaciğer fonksiyonbozukluğunda, düşüklerde, medroksiprogesterona karşı duyarlığıolanlarda, kemik metastazı olan hastalarda hiperkalsemi görüldüğünde,meme karsinomunda, nedeni saptanmamış vajinal kanamalarda kontrendikedir.

Uyarılar:

 Gebelikte kullanılması önerilmez. Trombolitik rahatsızlıklar(tromboflebit, serebrovasküler bozukluklar, pulmoner embolizm,retinal tromboz), ani ve kısmi veya tam görme kaybı, diplopi, migren,papilla ödemi veya retinada damar lezyonu oluştuğunda veya şüphe edildiğinde tedavi hemen durdurulmalıdır.

Yan Etkileri:

 Memede Duyarlılık, galaktore, vajinal kanama, adet miktarındaki değişmeler,amenore, ödem, kilo değişimleri, servikal aşınmadaki ve servikal sekresyon daki değişmeler, kolestatik sarılık, kaşıntılı veya kaşıntısız deri döküntüsü, depresyon, insomnia, yorgunluk, sinirlilik, tromboflebit,serebral tromboz ve emboli, hiperpireksi, pulmoner emboli, nadiren baş ağrısı, akne, alopesi, hirsutizm, anafilaktoid reaksiyonlar görülebilir

İlaç Etkileşimleri:

 Plazma amino asit, serum alkalin fosfataz, üriner nitrojen, karaciğer fonksiyon testleri; koagülasyon testleri,metyrapone testi, pregnandiol tayini ve tiroid fonksiyon testlerini etkileyebilir. Bromokriptin İle birlikte verilmemelidir.

Doz Önerisi:

 Farlutal Tablet: Doz günde 100-1000 mg arasında değişebilir(daha yüksek dozlar, iki üç güne bölünerek verilebilir). Genellikle Düşük doz endometrium karsinoma sında kullanılır. Farlutal, kemoterapi veya radyoterapi gibi diğer antineoplastik tedavilerle kombine edilebilir.

İçeriği Oyla

Yorum yapın