Anasayfa » İlaç Rehberi » Gayabeksin

Gayabeksin

Gayaben nedir ne için kullanılır, Gayaben nasıl kullanılır, Gayaben’in saklanması, Gayaben’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler, Gayaben’in olası yan etkiler nelerdir.

Şurup

Karbetapentan sitrat 8.3 mg, difenhidramin HCl 10 mg, potasyum sulfogayakolat 133 mg,gayafenesin 100 mg/15 mL

Ambalaj:

 150 mL’lik şişe, ölçeğiyle birlikte.

Endikasyon:

 Soğuk algınlığı,gribal enfeksiyonlar ve alerji gibi nedenlerle boğaz ve bronşlarda tahrişine bağlı öksürük lerin hafifletilmesi ve semptomatik tedavisinde endikedir.

Kontrendikasyon:

 Antihistaminiklere karşı aşırı duyarlı olan-lar ve 3 aydan küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.

Uyarılar:

 Bileşimdeki antihistaminik nedeniyle uyuşukluk,uyuklama hali ve refleks kaybına neden olabileceğinden, tehlikeli makine ve motorlu araç kullanımı, yüksek yerlerde çalışmak gibi durumlarda dikkatli kullanılmalıdır.Gayaben İle birlikte sedatifler, hipnotikler, başka antihistaminik ilaçlar ve alkol depresan etkiyi artıracak ından kullanılmamalıdır.1 yaşından küçük çocuklarda dikkatli kullanılmalıdır.

Yan Etkileri:

 Antihistaminikler bazı kişilerde uyuşukluk,uyuklama, baş dönmesi, ağız kuruluğu yapabilir.

Doz Önerisi:

 12 yaşın üzerindeki çocuklarda ve erişkinlerde 4-6 saat arayla günde 3-6 kez 10-20 mL dozunda uygulanmalıdır. Günlük Doz 120 mL’yi aşmamalıdır. 6-12 yaş arası çocuklarda 4-6 saat arayla 3-6 kez 5-10 mL dozunda uygulanmalıdır. Günlük doz 60 mL’yi aşmamalıdır.2-6 yaş arası çocuklarda 4-6 saat arayla günde 3-6 kez 2.5-5 mL dozunda uygulanmalıdır.Günlük doz 30 mL’yi aşmamalıdır.

İçeriği Oyla

Yorum yapın