Anasayfa » Genel » Herşey tersine dönebilir! Türkiye ’de otomobil fiyatları yarı yarıya düşebilir

Herşey tersine dönebilir! Türkiye ’de otomobil fiyatları yarı yarıya düşebilir

Kayseri’deki yediemin otoparkında sahipleri tarafından terk edilen vasıtalar neredeyse çürümeye surat yakaladı. Otoparkta, lüks arabalar, tırlar, mikserlerin de bulunduğunu aktaran şirketçi Ethem Gülşan, “gün basmakalıp bir otomobilin kıymetinin 300 bin TL olduğunu düşünürsek, bu vakayı reelleştirdiğimizde bu maliyet otomatik olarak 150-160 bin TL ’ye düşer. Başka Bir Deyişle yarıya iner.” ifadelerini kullandı.

Kentte muhtelif nedenlerden dolayı suratlarca taşıt yediemin otoparkına terk edilirken, uzun vakittir otoparkta duran bazı taşıtlar da otların arasında kayboldu.

15 yıldır otoparkta bekleyen taşıtların olduğunu ifade eden Otopark Şirketçisi Ethem Gülşan, taşıtların çürümeye surat yakalamadan ekonomiye kazandırılmasının sıfır ve ikinci el maliyetlerini de pozitif etkileyeceğini aktararak, “Burada 300 tane taşıt var. Artı motosikletler var. Hepsinin ekonomik bedeli yüksek ve 3 sene ile 15 sene arasında bir zamanda burada kalan vasıtalar var. Bu vasıtalar otoparktan neden çıkmıyor diye çaba gösterdim ve gayret ettim. İcra memurlarına fiili haciz geliyor, yapılıyor. Bu vasıtalar peynir, ekmek gibi satılır. Bu otomobillerin rakamı takribî olarak Türkiye ortalamasında 750 bin-1 milyon ortamında.” dedi.

Otoparktaki taşıtların aniden ekonomiye girmesi halinde bugün 2. el taşıtların ve sıfır taşıtların nerelere geleceğini merak ettiğini belirten Gülşan, şunları söyledi:

“Bu taşıtların buradan çıktığı takdirde koltukçu, kaportacı, mazotçu ve notercisinin de kazanacağı parayı düşünelim. Teker dönecek ki bu ülkeye fayda olsun. Ben şu anda denizde bir damlayım. Bu otomobillerin bir an evvel ekonomiye dönmesi için gayret ediyorum. Bu arabalar muhtelif maddelerden dolayı, muhtelif kabahatlerden dolayı otoparkımıza geliyorlar.”

“TAŞIT MALİYETLERİ YARI YARIYA DÜŞER”

Otoparklarda servet beklediklerinin altını çizen Gülşan, “Benim emelim ekonomiye canlılık getirmek. Vasati olarak en düşük maliyetli otomobilin bedeli 50-60 bin TL ortamında. Biz burada servet bekletiyoruz. Vasati olarak söylüyorum. Bugün basmakalıp bir otomobilin kıymetinin 300 bin TL olduğunu düşünürsek, bu vakayı reelleştirdiğimizde bu maliyet otomatik olarak 150-160 bin TL ’ye düşer. Başka Bir Deyişle yarıya iner. Bu otoparklarda yer alan takribî 1 milyon vasıtanın aynı anda piyasaya girdiğini düşünürsek, bir hareketlilik olacak. Bir canlılık getirecek. Bu vakayla ilgilenenler var, katkısı olan herkese çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

İçeriği Oyla

Yorum yapın