Anasayfa » Genel » İkinci el otomobil piyasası hareketlenmeye başladı! Alt sınıf otomobillere talep arttı

İkinci el otomobil piyasası hareketlenmeye başladı! Alt sınıf otomobillere talep arttı

İkinci el araba piyasasında fahiş maliyet çoğalışının önüne geçmek için alınan 6 ay 6 bin km kararı alt sınıf arabalara arzı çoğaldırdı. Galericiler 10 gündür araba satışlarında hareketlilik olduğunu ifade etti. 

İKİNCİ EL ARABA SATIŞLARINDA 10 GÜNDÜR HAREKETLİ 

İkinci el vasıta satışlarında spekülatif maliyet hareketlerinin önüne geçmek için yürürlüğe konulan ‘6 ay ve 6 bin km’ tertip etmesi ikinci el vasıta piyasasına pozitif yansırken, 250 ila 300 bin TL’lik vasıtalara alaka çoğalıyor. Malatya’da ikinci el vasıta piyasasında son 10 gündür hareketlilik olduğunu kaydeden galerici esnafı alt sınıf taşıtların satıldığını, üst sınıf vasıtalara arzın ise her geçen gün eksildiğini belirtiyor. İkinci el vasıta satışlarında spekülatif maliyet hareketlerinin önüne geçmek için yürürlüğe konulan ‘6 ay ve 6 bin km’ tertip etmesi ikinci el vasıta piyasasına pozitif yansırken, 250 ila 300 bin TL’lik vasıtalara alaka çoğalıyor. Geçtiğimiz haftaya mukayeseyle son günlerde ikinci el piyasasında hareketlilik yaşandığını kaydeden Malatya Yeşiltepe Galericiler Sitesi Başkanı Yalçın Yalçın, “Piyasada takribî 10 gün evvel bir serinkanlılık vardı ama şu an için piyasada bir hareketlilik var. Piyasada hafif bir yükselişte var” dedi.

ÜST SINIF ARABALAR SEÇİM EDİLMİYOR 

Üst sınıf vasıtalara yurttaşların alakalı göstermediğini ifade eden Yalçın, “Yüksek model vasıtalarda serinkanlılık yaşanmakta. 250-500 bin TL arasında bulunan vasıtalara ise arz var. Piyasa hoş, hareketli, insanlar para kazanmaya başlarken, yakında bir ÖTV indirimi olacağı rivayeti bir sıkıntılılık oluşturdu. Daha evvel ismine vasıta alanları ilgilendiren bir mevzu değil. Hiç vasıta almamış ve taşıtı aldığında en az 5 sene satmaması gerekiyor. Bu kısmi olarak esnafımızı etkilemekte” ifadelerini kullandı.

KORSAN SATICILARA DİKKAT 

Sektör için en büyük riskin korsan satıcılar olduğunu belirten Yalçın, “Korsan satıcılar yurt genelinde ve Malatya’da bizim satmış olduğumuz taşıtların çok çok üzerinde satış yapar. Takribî 2 sene evveline 8 milyon ortamında vasıta satışı yapılmış. Bunların takribî 1 milyon 650 bin ortamındaki esnaf tarafından yapılmış. Öbür kalanlar ise korsan satıcılar tarafından satılmıştır. Bu hem biz esnaflara hem de ülkemizin ekonomisine hasar vermektedir. Bunun için hükumetimizin bu mevzuda ihtiyatlar almasını istiyoruz. Bize 2018 senesinde yetki ve yeterlilik evrakı verildi. Yetki ve yeterlilik evrakı faaliyete henüz geçmedi. Yetki ve yeterlilik dokümanının biran evvel faaliyete girmesini istiyoruz. Dokümanımız faaliyete geçerse korsan vasıta satıcılarını bir biçimde yasaklayacağına inanıyoruz” biçiminde konuştu.

İçeriği Oyla

Yorum yapın