Anasayfa » Genel » İkinci el otomobil piyasasında dengeler değişiyor! 10 yaş üstü otomobillere talep arttı

İkinci el otomobil piyasasında dengeler değişiyor! 10 yaş üstü otomobillere talep arttı

Motorlu Vasıta Satıcıları Federasyonu MASFED Genel Başkanı Aydın Erkoç, ikinc el araba piyasası ile alakalı açıklamalarda bulundu.

İkinci el otomobil piyasasında dengeler değişiyor! 10 yaş üstü otomobillere talep arttı

MASFED ’den yapılan açıklamaya göre, Türkiye İstatistik Müessesesinin TÜİK ocak-eylül yarıyılı motorlu kara araçları istatistikleri, temmuz ve ağustos aylarından sonra eylülde de pazardaki daralmanın devam ettiğini gösterdi. Geçen senenin eylül ayında 596 bin 392 olan devri yapılan araba sayısı, yüzde 20 daralmayla bu senenin aynı yarıyılında 476 bin 502 ’e geriledi.

İKİNCİ EL ARABA PİYASASI DURMA NOKTASINA GELDİ

Açıklamada görüşlerine yer verilen Erkoç, piyasanın durma noktasına geldiğini belirterek, “2023 senesinin eylül ayından itibaren 9 ay süresince gelişen pazar, bu senenin temmuz ayından itibaren daralmasını sürdürüyor.” ifadesini kullandı.

Erkoç, bu gidişatın yüksek faiz, finansmana erişmede yaşanan güçlükler, enflasyon ve alım eforundaki başkalaşım gibi sebeplerden kaynaklandığına dikkati sürükleyerek, sektörü canlandırmak ve yurttaşların lüzumlarının karşılamasını sağlamak için kalıcı çözüm bulunmasını arz etti.

10 YAŞ ARABALARA ARZ ARKASIYDI

Bilgilere göre, satılan ikinci el arabalardan yüzde 25 ’inin 5 yaş ve üzeri, yüzde 60 ’ının ise 10 yaş ve üzeri vasıtalardan oluştuğu bilgisini veren Erkoç, “0-4 yaş taşıtların payının yüzde 15,48 olduğunu görüyoruz. Maliyetler sebebiyle yurttaşların daha önceki, 10 yaş ve üzeri taşıtlara arzı ar

İçeriği Oyla

Yorum yapın