Anasayfa » Genel » Rusya’da otomobil sektörü kan kaybediyor! KIA Rusya’daki fabrikalarını kapatıyor

Rusya’da otomobil sektörü kan kaybediyor! KIA Rusya’daki fabrikalarını kapatıyor

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra ülkedeki faliyetlerini durdurma kararı alan otomobil üreticilerine bir marka daha eklendi. Şimdiye kadar Rusya’da faliyetlerini durdurma kararı alan Volkswagen, Toyota, Renault, Hyundai ve Mazda’ydı. Bu markalara bir de Güney Koreli otomobil üreticisi KIA eklendi. 

KIA’nın Başkan Yardımcısı Woo-Jeong Joo’nun Rusya Yorumu:

“Bana satışlar için olumsuz bir faktör sorarsanız, Rusya’daki otomobil endüstrisinin oynaklığını gösterebilirim. Bu oynaklık gelecek yılda hızla devam edecek gibi duruyor. Hatta Rusya’daki otomobil pazarının tamamen durabileceğini de söyleyebilirim. Şu an sadece servis sonrası hizmet vermeyi düşünebiliriz çünkü teknik olarak şu an Rusya’ya araba tedarik edemiyoruz.” ifadelerini kullandı.

KIA’NIN RUSYA’DAKİ SATIŞLARI YÜZDE 65 DÜŞTÜ

KIA’nın Rusya’daki satışları, bu yılın Eylül ayına kadar baktığımızda neredeyse yüzde 65 oranında bir düşüş sergiledi. Şu ana kadar Rusya’ya 57.000 araç tedarik edildi.

KIA şu an Rusya’da Hyundai Motors tarafından işletilen St. Petersburg fabrikasında otomobil üretiyor. Hyundai’nın web sitesinde yer alan bilgiye göre St. Petersburg’da bulunan fabrikanın yıllık 200.000 adet araç üretme kapasitesi bulunuyor. Tesiste yaklaşık 2.200 işçi çalışıyor.

RUSYA’DAN ÇEKİLEN OTOMOBİL FİRMALARI 

Tüm bunlara ek olarak, Toyota ülkedeki otomobil üretme faaliyetlerini sonlandırdı, Mazda, Rusya pazarından kalıcı olarak çıkmayı düşündüklerini ifade etti, Nissan ise Rusya’daki faaliyetlerini sembolik bir rakamla ( 1 euro ) devlete ait bir kuruluşa satacağını ve 687 milyon dolar zarar edeceğini açıkladı.

İçeriği Oyla

Yorum yapın