Anasayfa » Genel » Kabak Tarator Nedir Merak Ettiniz Mi! Öğrendiğinizde Her Akşam Masanızda Yer Alacak! İşte Son Yüzyılın En İyi Tarifi

Kabak Tarator Nedir Merak Ettiniz Mi! Öğrendiğinizde Her Akşam Masanızda Yer Alacak! İşte Son Yüzyılın En İyi Tarifi

Yaz aylarında hepimiz hem içimizi serinletecek hem de midemizi yormayacak hafif besinler tüketmek isteriz. Bu hafif besinler genellikle serinletme açısından yoğurt ile tüketebileceğimiz ürünler olur.

 Yaz aylarının popüler sebzesi kabak hemen her yemekle birlikte tüketime uygun kalorisi düşük ve lezzetli bir besindir. Hele ki yoğurt ve dere otu ile birleşince tadından yenmez diyebiliriz.

Kabak Tarator Nedir Merak Ettiniz Mi! Öğrendiğinizde Her Akşam Masanızda Yer Alacak! İşte Son Yüzyılın En İyi Tarifi

Bol yoğurt kullanarak (sarımsaklı ya da sarımsaksız) hazırlanan kabak taratorun vazgeçilmez mezeniz haline geleceğinden şüphemiz yok.

Kabak Tarator Hazırlamak İçin Kullanılacak Malzemeler Nelerdir?

(Aile üyelerine göre miktarda artış ya da azalma yapabilirsiniz.)

Ortalama 2 orta boy kabak 1 demet dere otundan istediğiniz miktarını kullanabilirsiniz. 2 yemek kaşığı dolusu zeytinyağı 2 diş sarımsak (tercihe göre sarımsak kullanmayabilirsiniz.) 300 gram civarında süzme yoğurt (kendiniz evde çırpabilirsiniz.) Tercihinize göre belirlediğiniz miktarda tuz Az miktarda karabiber Az miktarda pul biber Az miktarda kekik

 

Kabak Taratorun Yapılışı Nasıldır?

Kabakları sirkeli suda iyice bekletip mikrobunun ölmesini sağladıktan sonra kabuğunu alacalı soyarak rendeleyin. Rendelediğiniz kabakları az miktarda yağladığınız tavaya koyun. Üzerine bir miktar daha zeytinyağı ekleyip suyunu salıp sonra ardından tekrar çekene kadar karıştırarak soteleyin.

Kabak Tarator Nedir Merak Ettiniz Mi! Öğrendiğinizde Her Akşam Masanızda Yer Alacak! İşte Son Yüzyılın En İyi Tarifi - Resim : 2

Ortalama olarak soteleme süreniz kabağın cinsine göre 6/7 dakika aralığında sürecektir. Eğer yoğurdunuzu sarımsaklı tercih edecekseniz sarımsakları iyice ezip yoğurt ile birleştirin. Ayıklanmış olan tercih ettiğiniz miktarda dereotunu ince ince kıyın. Ardından yoğurt ile karıştırın.

Kabak Tarator Nedir Merak Ettiniz Mi! Öğrendiğinizde Her Akşam Masanızda Yer Alacak! İşte Son Yüzyılın En İyi Tarifi - Resim : 3

Son olarak soteleyip soğuttuğumuz kabağı yoğurt ile iyice karıştıralım. Karıştırdıktan sonra sunum yapacağınız tabağa alarak üzerine bir miktar zeytinyağı gezdirip pul biber ve kekik ilave edelim. Tercihe göre sunum yapmadan önce bir miktar ceviz ya da fıstık ekleyebilirsiniz.

İçeriği Oyla

Yorum yapın