Anasayfa » Genel » Terbiyeli Şehriye Salatasının Tarifini Her Yiyene Vermek Zorunda Kalacaksınız! Bu Tarif Hem Zayıflatıyor Hem Tok Tutuyor

Terbiyeli Şehriye Salatasının Tarifini Her Yiyene Vermek Zorunda Kalacaksınız! Bu Tarif Hem Zayıflatıyor Hem Tok Tutuyor

Toplum olarak yemek yeme konusundaki alışkanlıklarımız ile ünlüyüz. Yemek yeme konusuna böylesine önem veren bir toplumda yemek çeşitlerinin fazla olması hiç de şaşırılacak bir konu değildir. Durum bundan ibaret olunca alışılmışın dışında değişik lezzetler ve değişik sunumlar yapmak da ev hanımlarının istekleri arasında yer alır. Peki terbiyeli şehriye salatası nedir ve nasıl yapılır?

Terbiyeli Şehriye Salatası İçin Gerekli Olan Malzemeler Nelerdir?

1 paket yani 500 gram arpa şehriye 500 -750 gram arası yoğurt (miktarını istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.) Üzeri için bir tutam nane Üzeri için bir tutam pul biber 2 çay kaşığı tuz Yoğurdunuzu sarımsaklı tercih edecekseniz 1 diş sarımsak Bir adet yumurta İsteğe bağlı olarak maydanoz ya da dereotu (istediğiniz miktarda kullanabilirsiniz)

 

Terbiyeli Şehriye Salatasının Yapılış Aşamaları Nelerdir?

Öncelikle arpa şehriyelerimizi dibi tutmayacak bir tencerede hafif zeytinyağı ile kavuralım. Ardından üstünü hafif geçecek miktarda su ekleyerek arpa şehriyeler yumuşayana kadar haşlayalım. Bu süre yaklaşık 10 dakika civarındadır.

Terbiyeli Şehriye Salatasının Tarifini Her Yiyene Vermek Zorunda Kalacaksınız! Bu Tarif Hem Zayıflatıyor Hem Tok Tutuyor

Haşlanan şehriyelerimizi ocaktan alıp soğumaya bırakalım. Arpa şehriyelerimizin soğuması esnasında süzme yoğurda ya da evde kendimizin çırpmış olduğu yoğurda bir orta yumurtayı kırarak iyice mikserleyelim.

Yoğurtlu karışıma tuz, nane ve pul biberi ekleyelim. İsteğe bağlı olarak tercih etmiş olduğunuz dereotu ya da maydanozu ince ince kıyıp köşede hazır bekletelim.

Terbiyeli Şehriye Salatasının Tarifini Her Yiyene Vermek Zorunda Kalacaksınız! Bu Tarif Hem Zayıflatıyor Hem Tok Tutuyor - Resim : 2

Soğumuş olan şehriyemizin üzerine yoğurtlu karışımı ekleyip iyice karıştıralım. Ardından kıymış olduğumuz dereotu ya da maydanozu üzerine dekoratif bir biçimde yayalım.

Eğer istersek üzerine ceviz dövüp de ekleyebiliriz. En son olarak da hafif zeytinyağını sunum tabağımızda gezdirelim.

Terbiyeli şehriye salatamız yenilmek için hazır.

AFİYET OLSUN.

İçeriği Oyla

Yorum yapın