Anasayfa » İlaç Rehberi » Klindan

Klindan

Klomen nedir ne için kullanılır, Klomen nasıl kullanılır, Klomen’in saklanması, Klomen’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler, Klomen’in olası yan etkiler nelerdir.

Tablet

klomifen sitrat

Ambalaj:

 50 mg x 10 ve 30 tablet.

Endikasyon:

 Eşlerifertil ve potent olup, gebe kalmak isteyen kadınlarda ovulasyon yetersizliği olgularında kullanılır. Ayrıca polikistik over sendromu ve bazı durumlarda gonadotropinler ek olarak ve in vitro fertilizasyon programlarında da kullanılır.

Kontrendikasyon:

 Gebelik Varlığı veya kuşkusu, kontrol edilmemiş tiroid ya da adrenal disfonksiyonu,pitüiter rahatsızlığı veya özgeçmişte karaciğer disfonksiyonu,nedeni bilinmeyen anormal uterus kanaması, over kistleri veya kistlerin büyümesi (polikistik over sendromu hariç) ve endometrial karsinoma durumlarında kontrendikedir.

Uyarılar:

 Karaciğer fonksiyonu ve endojen östrojen fizyolojik aktivitesi (vajinal smear, endometrial biyopsi, serum veya üriner östrojen tayini veya progesterona yanıt olarak kanamayla saptanacak üzere) normal olan hastalarda uygulanabilir. Özellikle yüksek dozlarda kullanıldığında hastalar çoğul gebelik olasılığına karşı uyarılmalıdır.

Yan Etkileri:

 Yaygın Olarak vazomotor sıcak basmaları, abdominal rahatsızlık, anormal uterus kanaması, over büyümesi, memelerde duyarlılık, bulantı, kusma,uykusuzluk, baş ağrısı vb. çeşitli semptomlar ve görme bozukluğu görülebilir.

İlaç Etkileşimleri:

 Bildirilen bir etkileşimi yoktur.

Doz Önerisi:

 Başlangıçta günde 1 Tabletle başlanır ve 5 gün devam edilir. Ovulasyonun olmaması durumunda birinci kürden 30 gün sonra, günlük doz 2 tablete çıkartılarak 5 gün devam edilir. Bu Şekilde günlük doz 250 mg’ye kadar yükseltilebilir. Erkeklerde günlük doz 1 Tablet olup, en az 6 ay devam edilmelidir.

 

İçeriği Oyla

Yorum yapın