Anasayfa » Genel » Leziz Kalburabastı Tarifini Denediniz Mi? Şerbet İle Birleşince Ortaya Sanat Eseri Çıkıyor! Deneyin

Leziz Kalburabastı Tarifini Denediniz Mi? Şerbet İle Birleşince Ortaya Sanat Eseri Çıkıyor! Deneyin

Şerbetli tatlı sevenlerin en çok tercih etmesi ve denemedi ise mutlak denemesi gereken tatlılardan biri kalburabastı lezzetidir. Bu tat şerbet ile harmanlanınca ortaya enfes bir lezzet çıkıp tadını damağında bırakan bir tatlı olmaktadır. Kalburabastı biraz emek isteyen ve bu emeğe de değen bir tatlıdır. Bu sebepten dolayı sizlere en güzel kalburabastı tarifini vermek için geldik.

Leziz Kalburabastı Tarifini Denediniz Mi? Şerbet İle Birleşince Ortaya Sanat Eseri Çıkıyor! Deneyin

Kalburabastı Hamuru Malzemeleri

Kalburabastı hamuru için gerekli olan malzemeler;

Bir yemek kaşığı yoğurt Bir çay bardağı süt Yüz yirmi beş gram tereyağı Bir çay bardağı sıvıyağ İki yemek kaşığı irmik Bir paket kabartma tozu Üç buçuk su bardağı un Bir ya da iki su bardağı ceviz içi

 

Kalburabastı Şerbet Malzemeleri

Kalburabastı tatlısının şerbeti için;

2 su bardağı şeker 3 su bardağı sıcak su 1 tatlı kaşığı limon suyu

 

Kalburabastı Yapılışı

Kalburabastı tatlısı için öncelikle şerbetin hazırlanması gerekmektedir. Bir tencereye tozşeker ve sıcak suyu ekleyerek koyu bir kıvam alana kadar yaklaşık yirmi dakikaya kadar kaynatılır. Şerbet arada karıştırılarak orta ateşte kaynaması gerekir. Daha sonra istenilen kıvama gelen şerbete limon suyunu ekleyerek kısık ateşte iki üç dakika daha kaynatılır. Daha sonra şerbet ocaktan alınarak oda sıcaklığında soğumaya bırakılır.

Leziz Kalburabastı Tarifini Denediniz Mi? Şerbet İle Birleşince Ortaya Sanat Eseri Çıkıyor! Deneyin - Resim : 2

Şerbet yapımından sonra tatlının hamurunun hazırlanma aşamasına geçilir. Bir kâseye tereyağı eklenir ve üzerine sıvıyağ süt irmik yoğurt kabartma tozu ilave edilir. Eklenen malzemeler birbiri ile karıştırıldıktan sonra yavaş bir şekilde un eklenir. Eklenen undan sonra karıştırılan hamura şekil verilir. Ceviz büyüklüğünde alınan hamurlar elde yuvarlanarak kalbura basılır ve kalburun şekli hamura verilir ve içine ceviz konularak kapatılır. Bütün hamura aynı işlem uygulanır ve pişirilmek için fırına konulur.

Leziz Kalburabastı Tarifini Denediniz Mi? Şerbet İle Birleşince Ortaya Sanat Eseri Çıkıyor! Deneyin - Resim : 3

Fırından çıkan tatlıların üzerine önceden hazırlanan şerbet dökülür ve üzeri süslenerek servis için hazır hale getirilir.

İçeriği Oyla

Yorum yapın