Anasayfa » Genel » Otomobil tutkusu engel tanımadı! Görme engelli ve bedensel engelli iki pilot ilk kez yarış pistinde

Otomobil tutkusu engel tanımadı! Görme engelli ve bedensel engelli iki pilot ilk kez yarış pistinde

Otomobil tutkusu engel tanımadı. Glokoma (göz tansiyonu) bağlı olarak 15 yaşından sonra görme yetisini tamamen kaybeden 42 yaşındaki Hamit Alemdaroğlu ile 1 yaşında geçirdiği çocuk felci sonucu engelli olan 55 yaşındaki Ayhan Metin, otomobil sporlarına olan tutkularından vazgeçmedi.

Ankara’da memur olarak görev yapan Metin ve Alemdaroğlu, tutkularının peşinden gidip, geçen yıl co-pilotluk eğitimi alarak pistte çıktı.

Körfez Yarış Pisti’nde düzenlenen Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) Yıldızını Arıyor etkinliğinde özel el tertibatıyla donatılmış otomobilin pilot koltuğuna Metin, co-pilot koltuğuna da Alemdaroğlu oturdu.

İlk kez birlikte sürüş deneyimi yaşayan Metin ve Alemdaroğlu, yarış pistinde engel tanımadı.

TOSFED Engelliler Komisyonu Başkanı olan Ayhan Metin, tekerlekli sandalye basketbolu, atletizm, tüplü dalış, yamaç paraşütü, kayak, dağcılık ve ralli gibi sporlarla da ilgilendiğini söyledi.

Metin, trafik kazalarına bağlı olarak ölüm ve sakatlanmaları azaltmak, gençleri pistlere daha çok çekmek için engellilerle ilgili federasyona teklifte bulunduklarını kaydetti.

Kendisi ve Alemdaroğlu ile 4 engellinin geçen yıl teorik ve pratik eğitim aldığını belirten Metin, görme engelli bireylerin de co-pilotluk heyecanını yaşaması için araştırmalar yaptıklarını anlattı.

Metin, araştırmalar sonucu bir yöntem bulduklarını dile getirdi.

“Geliştirdiğimiz bir yöntemle yol notlarını sese dönüştürdük. Adım adım yol notlarını ses kayıtlarına aktarıyoruz, Hamit’e veriyorum. Hamit ben ‘tamam’ dedikçe bir sonraki yol notuna geçiyor. Alıştıktan sonra zaten yol notunu neredeyse ezberler hale geliyor. Arabanın hareketlerine bağlı olarak da nereye geldiğimizi yaklaşık olarak ben daha ‘tamam’ demeden çözmeye başlıyor. Bu çok uzun birliktelik gerektiriyor, çok iyi bir senkronizasyon gerektiriyor.”

Metin, pistlerde çok sayıda engelli görmek istediklerini belirtti.

“Hedefimiz; Türkiye şampiyonası yapmak, mevcut şampiyonaların içerisinde engellilerin derece almasını sağlamak, Uluslararası Otomobil Federasyonunda Engelliler Komisyonunun içerisinde iyi bir yer edinmek, dünyada da tıpkı şu an tekerlekli sandalye basketbolda ve atletizmde olduğu gibi Türk bayrağını en yüksekte dalgalandırmak.”

İçeriği Oyla

Yorum yapın