Anasayfa » İlaç Rehberi » Plegicil

Plegicil

Plavix nedir ne için kullanılır, Plavix nasıl kullanılır, Plavix’in saklanması, Plavix’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler, Plavix’in olası yan etkiler nelerdir.

Film Tablet

Ambalaj:

 75 mgx28 Tablet.

Endikasyon:

 Semptomatikaterosklerotik hastalık öyküsü olan hastalarda (geçirilmiş strok,geçirilmiş miyokard enfarktüsü, periferik arter hastalığı gibi)vasküler iskemik olayların (miyokard enfarktüsü, strok, vasküler ölüm) önlenmesinde endikedir.

Kontrendikasyon:

 Klopidogrele karşı aşırı duyarlılık, peptik ülser ve intrakraniyal hemoraji gibi aktif patolojik kanamalar.

Uyarılar:

 Travma, cerrahi veya diğer patolojik şartlar nedeniyle kanama artışı riski altında olan hastalarda dikkatle kullanılmalıdır.Klopidogrel Kanama süresini uzatır. Hastalara, klopidogrel aldıkları takdirde kanamanın durdurulmasının normalden daha uzun süre alacağı ve olağan dışı kanamaları derhal hekimlerine bildirmeleri gerektiği belirtilmelidir.Gebelikte ancak açıkça endike olduğu takdirde kullanılmalıdır.İlacın emziren kadın için önemi dikkate alınarak, emzirmenin ya da ilacın kesilmesi konusunda bir karara varolmalıdır.

Yan Etkileri:

 Gastrointestinal hemoraji, intrakraniyal hemoraji, karın ağrısı, dispepsi, gastrit, konstipasyon, döküntü görülebilir.

İlaç Etkileşimleri:

 Asetilsalisilik asitin ve klopidogrelinkronik eşzamanlı uygulamasının güvenli olup olmadığı saptanmamıştır.Heparin ile kombinasyonun güvenirliği saptanmamış olup, eş zamanlı uygulama dikkatle yapılmalıdır. Warfarin ile birlikte uygulanması güvenilir olup olmadığı saptanmamıştır. Klopidogrel ve naproksen eşzamanlı uygulaması gizli gastrointestinal kan kaybını artırmıştır.

Doz Önerisi:

 Yetişkinlerde günde 75 mg’lik tek doz halinde verilmelidir.Günde bir kez yemekle beraber veya yemek aralarında alınabilir.

 

İçeriği Oyla

Yorum yapın