Anasayfa » İlaç Rehberi » PrePar

PrePar

Prakten nedir ne için kullanılır, Prakten nasıl kullanılır, Prakten’in saklanması, Prakten’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler, Prakten’in olası yan etkiler nelerdir.

Şurup

Siproheptadin HCL

Ambalaj:

 2 mg/5 mL x 240 mL’lik şişe.

Endikasyon:

 Alerjik Dermatozlar, saman nezlesi, vazomotor rinit, anjiyoödem, alerjik vernal konjonktivit, ilaç ve besinlere bağlı deri ve sindirim yolu alerjik reaksiyonları,böcek sokması, bitki ve deniz canlılarıyla temas sonucu meydana gelen alerjik dermatitler ve güneş yanığı gibi alerjik hastalıkların tedavisinde endikedir.

Kontrendikasyon:

 Yeni doğanve prematür çocuklar ile süt veren annelerde, alt solunum yolu enfeksiyonlarında,etkin madde ve MAO inhibitörlerine duyarlı olanlarda, glokomlu larda,stenozlu peptik ülserlerde, prostat hipertrofisi olanlarda, piloroduodenal tıkanıklığı olanlarda ve çok yaşlı ve düşkün kişilerde kontrendikedir.Gebelerde kesin gerekli görülmedikçe kullanılmamalıdır.

Yan Etkileri:

 Sedasyon,hipersekresyon, baş dönmesi, koordinasyon bozukluğu ve yorgunluk gibi yan etkiler görülebilir. Uyuklama hali yapabileceğinden motorlu araç ve iş makinesi kullananlar ile yüksek yerde çalışanlar uyarılmalıdır.

İlaç Etkileşimleri:

 Santral Sinir sistemi depresanları, antikolinerjikler ve öteki antihistaminiklerle aditif etkileşime girer. MAO inhibitörü ilaçlar antihistaminiklerin antikolinerjik etkilerini arttırırlar.

Doz Önerisi:

 Günlük doz erişkinlerde 3×1 çorba kaşığı ve çocuklarda 2-6 yaş arasında olanlarda 3×1 ölçek ve 7-14 yaş arasında olanlarda 3×2 ölçektir.

İçeriği Oyla

Yorum yapın