Anasayfa » İlaç Rehberi » Profenid

Profenid

ProfasiHP nedir ne için kullanılır, ProfasiHP nasıl kullanılır, ProfasiHP’in saklanması, ProfasiHP’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler, ProfasiHP’in olası yan etkiler nelerdir.

Ampul

Gonadotropin koryonik(HCG)

Ambalaj:

 2000 LUx 2 liyofilize Ampul ve 2 çözücü Ampul

: : 5000IUx1 liyofilize Ampul ve 1 çözücü ampul.

Endikasyon:

 HCG, luteinleştirici hormon benzer bir biyolojik etkiyle erkekte testosteron yapımını,kadında östrojenler ve özellikle ovulasyondan sonra progesteron salgısını uyarır.Erkekte: Hipogonadotrofik hipogonadizm, sper–matojenez sağlanması, yetersiz hipofiz gonadotropik fonksiyonuna bağlı puberte gecikmesi, bir anatomik engele bağlı olmayan kriptorşidizm;Kadında: İnfertilite Folikül bozukluğu ya da anovulasyona bağlı ovulasyon indüksiyonu ve kontrollü hiperstimülasyon işlemlerinde folikülleri ponksiyon hazırlama.-

Kontrendikasyon:

 Prostat Karsinomu ya da erkekteki meme kanseri gibi androjene bağımlı tümör varlığı ya da şüphesi durumunda kontrendikedir.

Uyarılar:

 Erkekte:Latent ya da belirgin kalp yetmezliği, böbrek disfonksiyonu, hipertansiyon, epilepsi, migren olguları izlenmelidir,androjen yıkımının artmasına bağlı olarak nadiren hastalığın ağırlaşması ya da tekrarlaması olasılığı kuvvetlenebilir.Kadında: Gonadotrofinmüstahzarlarıyla ovülasyon uyarılması sonrası gerçekleşen gebeliklerdedüşük ve çoğul gebelik riski artar.

Yan Etkileri:

 Seyrek olarak deri döküntüleri bildirilmiştir. Heyecan, sıkıntı, depresyon,ödem, prematür puberte, jinekomasti, baş ağrısı, ender olarak enjeksiyon yerinde ağrılı reaksiyonlar görülmüştür.

Doz Önerisi:

 IM şekilde enjekte edilmelidir.Erkekler için dozaj: Prepubertal kriptorşidizm, hipogonadizm hipogonadotropik yetmezlik durumunda aksi belirtilmedikçe,uygun bir süreyle iki günde bir 500 IU veya 1000 IU’lık bir Ampul uygulanmalıdır.Kadınlar İçin dozaj: Anovulatuvar İnfertil hastalarda, ovulasyon indüksiyonu (anovulasyon pituiter yetmezliğe bağlı ise) östrojenler optimum düzeye gelinceye kadar doktor kontrolünde HMG(Pergonal)ile overler uyarılır. HMG’nin son IM enjeksiyonu ndan başlayarak 24 saat sonra 1-2 Profasi HP 5000 IU Ampul olarak uygulanır.Corpus Luteum Yetmezliği: Düşük tehlikesi atlatılıncayakadar günde iki kez tekrar alabilecek 5000 IU’lik enjeksiyonlarla derhal müdahale edilmelidir. Daha sonra doz düşürülerek haftada iki kez 1000 IU şeklinde gerektiği sürece tedavi sürdürülür.

 

İçeriği Oyla

Yorum yapın